Türkiye’de kadın olmak


nevval sevindiYazar – Toplumların reformu için çalışmalar yapan Nevval Sevindi kadına tecavüzün ve cinayetin armasını değerlendirdi.

Bardak taştı

Son 10 yılda geldiğimiz yer insanın tüylerini diken diken ediyor, bardak taştı, Türkiye’deki kadınlar ayakta ve yasta, kalbimiz kan ağlıyor. Bu cinayetin arkasındaki zihniyeti çıkarmak çok önemli. Kadını sadece doğuran bir araç gören ve kendini erkek diktatör gören bir zihniyetin sonucu bu. Yasalar alt yapı olarak tüm ayrımcılığa karşı yasalar var ama mesele zihniyet. Hükümetin bununla ne alakası var gibi şeyler söyleniyor.

Kadına siyasette temsil hakkı verilmeli

Her 4 kız çocuğundan biri Türkiye’de tacize uğruyor, ataerkil dediğimiz kadına bakış açısı din postuna sığınıyor. Kadının erkek zihniyetine yardakçılık ettiğini görüyorum, güneydoğuda gördüm, oğluna git namusumuzu temizle diyor. Eğitim seviyesi düştükçe saygı yok olur ve şiddet üste çıkar.

Kadının ekonomiye ve kalkınmaya entegre edilmesi gerekiyor. Kadınlara fırsat ve kaynak yaratılması gerekiyor. 90’lı yıllarda bankalar kadınlara kredi vermiyorlardı çünkü kadının malı yoktu. Kadının mutlaka siyasette temsil edilmesi gerekiyor. Nüfusunun yüzde 10 ile temsil edilemeyeceği çok aşikar. 1995’ten itiabren Avrupa’da siyasette kadın bir hayli çoğaldı ama Türkiye’de bu biraz yavaş. Cinsiyet ayrımcılığında kitaplar çok önemli, kitaplarda cinsiyet ayrımcılığını yerleştiren kitaplar var.

İlgili>>  Vücut Geliştiren Kadınlar

Cinsiyet ayrımcılığını kaldıran eğitimler verilmeli

Devlet güçlerine ve kurumlarına kesinlikle cinsiyet ayrımcılığını kaldıran eğitimler vermek gerekir. Kişilerin zihniyet yapısını değiştirmek çok zordur, kadının insan haklarını öğrenmesi ve bunun eğitimi verilmeli. Boşanma, evlenme ve miras hukukunda hakkımızı alamıyoruz. Kadın zihniyeti düşmanlığını teşvik eden kadınların deşifre edilmesi gereklidir.

Kadınlar kadınlara sevmeli, kadın ve aile politikaların yaygınlaşması gereklidir. Bu politikalaların aslı ise demokratik olmalı ve yerleşmesini sağlamalı. Yasalar var ama bunların uygulanması için adımlar atılmalı. Kadının ataerkil yapıdaki yerini normal buluyorsanız o zaman kadın birey olarak kabul edilmiyor. Kadına karşı her türlü ayrımcılığının önlenmesi mümkündür. Bütün politikaların içine bunu koymalıyız.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç