Türkiye’de işsizlik artıyor


ufuk şanlıMillet Gazetesi Ekonomi Müdürü Ufuk Şanlı Türkiye’deki işsizliği değerlendirdi.

Büyüme rakamları azalıyor

Resmi rakamlara göre işsizlik yüzde 9.9 son açıklanan rakamlar bunlar. Yaklaşık 2 milyon 800 kişi kayıtlı işsiz ancak Tüik burada sihirli bir şekilde işsiz sayısını birden aşağı çekmeyi başardı. 3 aydan uzun süredir iş arayan sistem dışına itildi bir aydır iş arayanlar sisteme dahil edildi.

Özellikle gençler arasında işsizlik çok yayıngın, her 3 gençten 1’i işsiz. Bunun nedenlerinin başında da son dönemde yaşanan yavaşlama. Türkiye 2002’de güzel bir büyümeye imza attı ancak 2012’de hayal kırıklığına uğradık. 2013’de yüzde 4 büyüme bu yıl ise yüzde 2.8 gibi bir büyüme rakamı var.

İlgili>>  Adil bir hukuk sistemi olmadan üretken bir ekonomik seviyeye gidilemez

Türkiye’nin ekonomik olarak büyümesi zorunludur

Türkiye gibi nüfusu hızla artan bir ülkenin yeni işsizlere istihdam sağlamak için yüzde 4 büyüme zarureti var. Ekonomi yavaşladıkça iş arama umudu yavaşlıyor ve sosyal anlamda kırılmalar oluyor. İşsizlik konusu aynı zamanda yabancı düşmanlığı körükleniyor. İşsizlik hem politik, siyasi ve sosyolojik anlamda sıkıntı yaratabiliyor.

Büyümenin düşmesi demek şirketlerin daha az eleman alması demek. Şirketin maksimum kapasiteyi elde etmek için az işçi ile çalışmak demek. Büyüme demek aynı zamanda dünyada iş merkezi olarak düşünürsek al beninizin azalması demek.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç