Türkiye’de İngilizce Neden Öğrenilemiyor?


 

İngilizceyi konuşamıyoruz, yazamıyoruz çünkü öğrenemiyoruz. İngilizcede sadece adımızı söylüyoruz. Yapılan araştırmalara göre; Türkiye’deki öğrenciler devlet liselerinden mezun olduktan sonra iyi derecede ingilizce biliyor olmalı ama olamıyor. 1000 saat ders aldıktan sonra dahi öğrenciler başlangıç seviyesinde kalıyorlar. Oysa öğretmenler etkin ders verecek düzeye sahip ama temel sorun sistem yani ezberci düzen.

Yabancı dil sadece yazma değildir. Dinleme, konuşma, okuma ve yazmadır. Türkiye’de yapılan ise sadece gramer temelli ingilizce yabancı dil öğretmeye çalışmaktır.

Öğrenciler sınav odaklı

Yabancı dilin sınav için öğrenilen bir şey olmadığını, hayatta çok önemli vazgeçilmez beceri olduğunu kuvvetli bir şekilde öğrencilere kavratmamız gerekiyor. Yapılan çalışmalara bakıldığında müfredatın gramer ile sınırlandırıldığı görülüyor. Dersler kitaptaki alıştırmalara sıkışıyor, öğrenciler sınava odaklanıyor ve konuşma, anlama geri planda kalıyor.

Türkiye 44 ülke arasından sonran birinci

dddggggg

İngilizce yeterlilik indeksine göre Türkiye 44 ülkenin içerisinde 43. sırada. Şili, Endonezya, Suudi Arabistan gibi ülkelerin gerisinde. Türkiye’nin sonran birinci olduğu listede sonuncu Kazakistan.

İyi yabancı dilin konuşulduğu ülkelerde çocukların eğitimine ayrılan bütçe öğrenci başına en az 32 bin dolar. Türkiye’de ise bu rakamın üçte biri. Yabancı dil dersleri ise ilkokul 1’de başlıyor.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç