Türkiye’de demokrasi anlayışı


gezi olayları

abdüllatif şenerAk Parti kurucularından, eski Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Türkiye’nin demokrasi anlayışı değerlendirdi.

Şöyle bir söz var tuz kokarsa başka yapacak bir şey kalma. Türkiye’de tuzun koktuğunu gösteriyor. Bir ülkede demokrasi var ise demokrasinin kurumları var ise o ülkede hiç kimse veya kurum tek başına mutlak yetkili değildir. Ama maalesef bugün Türkiye’de sandıktan çıkmak seçim sonuçlarını mutlak yetkiyi belirleme aracı gibi algılanıyor. Kamuoyunda bu algı var, bunun ötesinde sandıktan çıkanlar herşeye hakim olmuşlar gibi gösteriliyor.

Demokrasi bir kişinin veya bir kurum tek yetkili söz sahibi olduğu rejimin adı değildir, aksine hiç kimsenin tek başına herşeye muktedir olmadığı bir rejimin adıdır. Yargı bağımsızdır, sandıktan çıkanları da çıkmayanları da yargılayabilir. Yasama, yürütme ayrı bir güçtür, bunun ötesinde bağımsız kuruluşlar vardır iktidarı denetleyen.

İlgili>>  Yalçın Akdoğan: HDP'nin barajı aşması tehlikeli bir durum

Hepsinden ötesi sivil toplum kuruluşlarının, medyanın, basının özerk ve güçlü olması lazım. Sivil toplum diye bir şey yok. Elbette her türlü baskıya rağmen ilkesel kuruluşlar da var, kişiler de var. Türkiye’deki sivil toplum yapısını anlatmak için örnek teşkil etmek bu. Sus pus olmuş, meydanları dolduramayan, anti demokratik durumlar ortaya çıktığında Türkiye’yi zangır zangır sallayamayan bir sivil toplum kuruluşları var. Yeri göğü inleten sendikarlımız nerede diye sormak istiyorum ben bir vatandaş olarak.

Dünyada demokrasi kurumlarının güçlü olduğu yerlerde eğer orantısız şidet kullarsa devlet, demokrasiyi zedeleyecek bir girişimde bulunursa o iktidar ayakta kalamaz, Türkiye’de böyle bir şey yok.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç