Türkiye’de basın özgürlüğü nasıldı


 

faruk aksoyMilat Gazetesi Yazarı Faruk Aksoy Türkiye’de basın özgürlüğünün nereden nereye geldiği hakkında yorum yaptı.

Büyük devletler Osmanlı gibi devletler bünyesinde yaşayan hukuki haklarını taleplerini vermiştir bazen de haktan öte kıyak yapıştır. Santim santim hesap yapan dünyada biz kendi halkımızla bir sorun yaşıyoruz.

Ertuğrul Özkök bir kanalda söylemişti, Türkiye nereden nere gelmiş. Ertuğrul Özkök 88’li yıllarda bir yazı yazacak ve yazıda kürt kelimesini kullanacak ve Hürriyet gazetesinin sahibi Simai’yi arıyor, Simai’de İsviçre’de yaşıyor, diyor ki; yazıda kürt kelimesini kullanıyor diyor, Simai’de diyor ki şekerim Türkiye’de kürt yaşıyor mu diyor. Ertuğrul Özkök ise yaşıyor diyor, yaşıyorsa yaz o zaman diyor. Hürriyet Türkiye’nin yarı resmi gazetesidir o dönem. Özkök bu hadiseyi kendi anlattı.

İlgili>>  Türkiye'de basın konseyinin fonksiyonu

Öyle bir yerden gelmişiz ki, koskoca basın yayın kuruluşunun sahibi memlekette yaşayanları bilmiyor, yazı yazan kişi de istediğini yazamıyor. Ve biz bu Türkiye’de özgür basını bunların inşa ettiğini konuşuyoruz. Şu anda Cumhurbaşkanı’na küfür eden 20 tane gazete çıkıyor, sabahtan akşama kadar istediği yayını yorumu yapan televizyoncular var. Ve bu durumda Türkiye’nin yazarı Elif Şafak şöyle diyor; Türkiye’de diktatör var basın özgürlüğü var biz hiç bir şey söyleyemiyoruz diyor. Geziye katılıpta burnuna bir iki biber gazı gelmiş olması lazım. Bari burnun acısında öyle söyle sen el bebek gül bebek yaşıyorsun, bir elin yağda bir elin balda. Burnuna bir biber gazı gelmiş insanlara bari saygı göster.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç