Türkiye’de basın konseyinin fonksiyonu


 

oktay ekşiHürriyet gazetesi eski başyazarı, Basın Konseyi eski başkanı ve Chp İstanbul Milletvekili Oktay Ekşi basın özgürlüğünü ve basın konseyinin fonksiyonu hakkında bilgi verdi.

Basın konseyinin temel ilkelerinden biri özgür ve sorunlu olmaktır, hem sonuna kadar özgür olacaksın. Hem de o özgürlüğü sorumlu kullanacaksın. Sorumsuzca davranırsan biri size gelir bu da olmadı der, tepki gösteririr. Bir tek dağ başındaki adamın özgürlüğü sınırsızdır, iki kişi değilse özgür değildir. Bu çok basit geçerli bir kavramdır. Özgür olacaksınız onu sorumlu şekilde taşıyacaksınız.

Mesele gazete, gazeteci ve şikayetçi olanların arasında olan bir durum değil. Asıl ciddi durum yargı dünyamızda, yargı dünyasında fii tarihinden evvel olan bilr yargı var. Bir gazeteci birisine hakaret ediyorsa, bundan dolayı insanlar zarara uğruyorsa, kişi dava açar ve yargımız tazminata hükmeden ve sonunda gazeteciye küçük bir rakam cez verir. Bu çok ciddi bir sakınca kaynağıdır. İngiliz gazetesine bakın hakaret davasına milyon dolara hükmediliyor.

Siyasetçi ile gazete patronu horozdur

Yargının anlaşılmaz, geri kalmış, ilkel içtihatla geri kalması Türkiye’de insan onuruna gösterilmesi gereken saygıyı korumasız bırakıyor. Bizde de mekanizma tersine dönmüş, korunan sokaktaki insanın haklarıdır, sandalyesi yüksek olan kişiyi aşırı koru bu olmaz.

İlgili>>  Türkiye'de basın özgürlüğü nasıldı

Medya doğduğu günden itibaren siyaset ile çekişmelidir. Çünkü siyasi iktidar güç sahibidir, gazete patronu ise haber verme konusunda güç sahibidir. İki tarafta horozdur, güç sahibi olmanın doğurduğu tabii bir sonuç vardır. Siyasette gazetecilerin çıkarları ile oynar, gazeteciyi kanuni olarak cezalandır, haddini bilir bir daha karşıma çıkmaz gibi tehdit eder.

Devlet eğer bir yerde bir kusur arıyor ise aklınıza gelmeyen yerden kusur üretir, maksadı buysa o ayakkabı niye bu renk diyecek kadar ön yargı ile devlet üzerinize geliyorsa sizi üzer. Mutlaka bulur ve bileğinizi büker. Eğer gazetecilik işine gireceksen bunu göze almış olman lazım ya da dik duracaksan bunun alt yapısını yapmış olman lazım. Medya patronu iseniz arkanızdan her an bir saldırı geleceğini hesap etmek zorundasınız.

Sonuçta gazetecide özgür olmak istiyor ve haklı olarak özgürlük talep ediyor.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç