Türkiye tuhaf bir seçim atmosferine giriyor


Aslı AydıntaşbaşGazeteci Yazar Aslı Aydıntaşbaş, seçime yaklaşırken Türkiye’de seçim atmosferini değerlendirdi.

Seçmenler gidecek adreste bulamıyor. Chp kimi yerlerde tam karşılamıyor. Tuhaf bir durum var Memlekette temel mesele Tayyip Erdoğan, çok sevenleri var ve yeminli muhalefeti var. İkisi arasında gidip gelen bir siyaset var.

Hdp barajı aşmak için bir sıçrama yapması gerekiyor, iki yerde oy potansiyeli var. Bunu da tespit etmiş vaziyetler. Birincisi batıdaki muhalif, sol ya da merkez. Başkanlık sistemine karşı, genelde laik ama her daim Erdoğan’a karşı bir muhalefet görmek istiyorlar. İkincisi ise orta sınıf kürtler. Hdp açısından gerçekten de iktidar ile bir iş birliğimi var seçimden sonra anlaşılacaklar mı başkanlık sistemine evet mi diyecekler. Bu Hdp’nin en büyük problemlerinden biri. Zira mevcut süregelen bir çözüm süreci var. Bu süreçte ister istemez Hdp ile Ak Parti arasında bir iletişim var. Bu sadece çözüm sürecinde diyor Hdp. Bunun dışındaki Tayyip Erdoğan’ı başkan yapmamak için çok net açıklamalar yapıyor.

Arkdaşlarımın arasında ya Mhp’ye ya da Hdp’ye oy vereceğini söyleyen var Türkiye bu kadar tuhaf bir seçim atmosferine giriyor.

İlgili>>  Kandil topu hükümete atmış durumda

Demirtaş, Ak Parti karşıtı konuşmaları sonrasında sosyal medyada Demirtaş iyi konuşuyor keşke Chp’nin karşısında olsa diyen kişiler var. Demirtaş ise potansiyel olarak bu kitleye mesaj göndermek istiyor.

Kemal Kılıçdaroğlu’na haksızlık oldu biraz da ben Erdoğan’ın başkan olmaması için uğraşmayacağı dedi ama maalesef benzer bir yankıyı uyandırmadı.

Bu seçim öyle bir seçim ki yarım puanın bile bir anlamı var, hele ki Ak Parti ve Hdp açısından ikiside yarım puanı bile gözden çıkarabilecek durumda değiller.

Ahmet Davutoğlu şu zaman kadar göğsünü gere gere bir başkanlık savunması yapmadı ama Demirtaş’a böylesine ser bir tepki vermesine bende şaşırdım. Çünkü ortada çok net bir durum var. Bu açıklıkta söylenmiyor, herkes daha diplomatik bir havada konuşuluyor ama bu Davutoğlu açısından da sakıncalı, Ak Parti tarafından da oylarda ciddi bir düşüş var ve bunun sonucunda Davutoğlu’nun yeri de sorgulanacak belki değişime gidilecek.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç