Türkiye Tarımda Kendine Yetiyor Mu?


mehdi ekerGıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye’nin tarım politikasını ve küresel tarım ticaretini değerlendirdi.

Ticaret çok yaygınlaştı çok gelişti, tarım artık küresel bir sektör. Dünyanın bir çok ülkesi ticaret yapıyor yani sadece ihtiyacınız olan sadece kendi ekmediğiniz, kendi yetiştirmediğiniz ürünü almıyorsunuz, ticaretin kuralları o kadar gelişti ki, siz bir ülkeye 100 milyon dolarlık bir şey satıyorsunuz karşılığında diyor ki; sen bana 100 milyon dolarlık bir şey satıyorsun benden de bir şey alacaksın diyor. Bende semiz otu var diyor bunu alacaksınız diyor, sizde aslında çok olan bir ürün. Bu ürün senin ihtiyacın olduğu için değil ticaretin gereği olarak yapıyorsun.

Aldıklarınızın toplamı ne ? sattıklarımızın toplamı ne? işin özü bu. Türkiye dünyadan 12 milyar dolarlık tarım ve gıda ham maddesi alıyor, 18 milyar dolarlık dünyaya tarım ve gıda maddesi satıyor. Bunun anlamı ise yaklaşık 6 milyar dolar Türkiye dünyadan aldığından daha fazlasını dünyaya satıyor yani dış ticaret fazlası var. Diğer sektörlerde Türkiye’nin dış ticaret var mı? ihracatı daha fazla olan sektör var mı? hayır. Türkiye 10 yıl öncesi 3.8 milyar dolarlık tarım ve gıda maddesi satıyordu bugün ise 18 milyar dolar satıyor.

İlgili>>  Charlie Hebdo'nun saldırı sonrası ilk kapağı

Tarım ekonomisinde Avrupa’nın birincisiyiz

tarım

Türkiye sınırlarını kapatsa, hiç almıyorum dese dahi Türkiye yine kendi ihtiyacını kiderebilecek durumda. 150 çeşit ürün üretiyoruz, 190 ülkeye 200’in üzerinde ürün satıyoruz. Sadece son 10 yıl içerisinde 30 tane ülkeye daha fazla 200 çeşit ile daha fazla ürün satmaya başladık. Dünyanın bütün ülkelerinde kendi ürettiğini satmıyor, örneğin Hollanda dışarıdan ithal ediyor ondan sonra onu işleyip ihraç ediyor. 70 milyar dolar Hollanda’nın tarım ithalatı var. Fransa’nın 64 milyar dolar, İtalya’nın 52 milyar dolar tarım ithaları var. Bunların hepsi avrupanın en büyük tarım üreticisi ülkeleri bizden sonraki.

Türkiye 10 sene önce bütün Türkiye’nin çifçileri bütün tarım alanlarını işliyor 23 milyar dolar tarım hasılası yapıyordu. Türkiye avrupa’nın dördüncüsüydü şimdi ise avrupanın bir numarasıyız. Dünyanın ise yedinci büyük tarım ekonomisi haline geldik. Biz 23 milyar doları 64 milyon dolara çıkardık. Alanımız aynı fakat verimliliği artırdık. Uzun vadeli plan yaparak, destekleme politikalarımızı kökten değiştirerek bu verimlilik artışı ile bunu sağladık.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç