Türkiye solu VS Yunanistan solu


Mehmet BekaroğluProf. Dr. Mehmet Bekaroğlu Türkiye solu ile Yunanistan solu arasıdan ki farkları ve benzerlikleri hakkında konuştu.

 

 

Neoliberal politikaların faturası aşağıda kalanlar tarafından ödeniyor

Yunanistan’daki olay herkesin dikkatini çekti Türkiye’nin dinamikleri ile Yunanistan’ın dinamikleri bir değil. Yunanistan AB üyesi ve uzun süre yaşanan bir ekonomik sıkıntısı var. Halk bütün sıkıntıları çekmesine rağmen çözüm yolunu uzun yıllar bekliyor, krizin aşılacağı inançlarını kaybediyorlar ve en sonunda sol iktidar oluyor.

Solun yükselişi konusunda bütün dünyada benzer hareketler var 30 seneden beridir devam eden neoliberal politikalaraın faturası aşağıda kalan tarafından ödeniyor olması durumu söz konusu. Komşudaki hareketin burada heyecan yaratması gayet normal.

Syriza’nın vaatlerine bakarsanız krize yönelik, hep alttaki vatandaşların ihtiyacını giderecek şekilde. Türkiye’de bu olmaz çünkü Türkiye’de demokrasi sorunu var. Ekonomi biraz daha ikinci sırada kalıyor.

İlgili>>  Yunanistan'da zafer Syriza'nın

Türkiye solu kimlikler üzerinden çok yoruldu

Türkiye solu bana göre kimlikler üzerinden çok yoruldu, din konusu, kürt siyaseti Türkiye solunun enerji kaybetmnesine neden olmuştuır. Çipras’ın özel hayatı yunan toplumunu çok rahatsız etmiyor ve Çipras’ın özel hayatı siyaset malzemesi yapılmıuyor. Türkiyede ise yaşam tarzları siyasete alet ediliyor. Türkiye solunun bunun üzerine düşünmesi lazm.

Yunanistan‘da olup biten ekononimi ile sonuçları, bütün solu değil, dünyadaki muhalefeti ciddi bir şekilde etkileyecek bir durumdur. Neoliberal politikalar bilim gibi dayatılıyor bu baskının azalması açısından da yunanistan seçimleri önemli.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç