Türkiye normalleşiyor


halil berktayProf Dr. Tarihçi – Yazar Halil Berktay seçime giderken Türkiye’nin durumunu değerlendirdi.

Türkiye normalleşiyor

Normalliğe doğru gittiğimizi düşünüyorum, bunun istisnaları var ama inanılmaz kutuplaşma devam ediyor, kutuplaşmanın malzemesi azaldığı için kutuplaşmanın sonuna geldiğinin delaletidir.

2013 yılı içerisinde birbirini izleyen olaylarda; gezi olayları, 17-25 aralık yolsuzluk harekatı, ardından Cumhurbaşkanı seçimlerinin ardından, orada bir pik yapmıştı diye düşünüyorum. Acaba çok derin bir kriz oluşabilir mi, Ak Parti devrilebilir mi diye düşündüler. Bu aşamalar geride kaldı ve şimdi biraz daha basitleşmiş ve yalınlaşmış bir siyasi ortamda göreli bir normalleşme var gibi geliyor bana. Kabus söylemlerini, diktatörlük söylemlerinin ideolejik ve taraflı olduğunu düşününüyorum

Türkiye’de sol diye bir şey kalmadı

Türkiye’de sol derken sosyalist bir sol kast ediliyor, bu anlamda sol diye bir şey kalmadığı kanısındayım. Ortada kendisine sosyalist sol diyenler, Chp ve Hdp gibi partilerin varlığı solun varlığını kabul etmek için doğru bir şey değil.

İlgili>>  Askeri terimle bu bir geri çekilmedir

Başkanlık rejimine karşıyım

Ak Parti’nin defansif bir tutum içerisinde olduğunu düşünüyorum, önümüzdeki seçimi eksiksiz atlatırsa Ak Parti, gidişatın normal olması için önümüzde 5 yıl daha var. Bu seçimi atlatmak, gerilememek, iktidar açısından büyük bir önem taşıyor.

Demokratik bir anayasa umuyorum, kürt meselesinde kalıcı ve barışı çözümü yapısal olarak bir anayasa umuyorum. Devlete ve vatandaşa verilen değerin yer değiştirmesini umuyorum.

Başkanlık rejiminin gelmesine karşıyım. Bu benim muhalefet noktam. Başkanlık sistemi Amerika ve Fransa’da var, demokrasi sitemin içerisinde olan bir şey. Başkanlık sistemi kötüdür diye bir önyargım yok, bir kere şu anda iktidarda olan Cumhurbaşkanlığı mevkiinde olan bir siyasi liderin başkanlık sistemini tercih etmesini siyasi etiği olarak yanlış buluyorum.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç