Türkiye Musul Operasyonunda Neden Yok?


ozturk-yilmazMusul eski başkonsolosu ve eski büyükelçi, CHP genel başkan yardımcısı ve Ardahan milletvekili Öztürk Yılmaz, Musul’da neden yokuz? sorusunu cevapladı.
Uluslararası toplumun bir kararlılığı olduğu kesin. Operasyon ne kadar sürer? ne kadar hızlı bir şekilde Işid oradan temizlenir şu aşamada bunun cevabını vermek çok zor. Önümüzdeki günlerde neler olacağı daha net belli olacak.

Musul operasyonunda kimler var?

Operasyon başlamadan önce operasyonda kimin yer alacağına ilişkin bir anlaşma yapıldı. Bu uzlaşma basına yansıdı, ancak yansımayan unsurların olduğunuda biliyoruz. Peşmergenin Musul’un 10 km yakınına kadar yaklaşması, Ninova Muhafızlarının 2 km’ye kadar yaklaşması ama iki gücünde şehrin içerisine girmemesi, Irak Federal Polisine girmesi konusunda bir anlaşma oldu. Sonra bu anlaşmaya bir şey daha eklendi. Acaba peşmerge 10 km kadar yaklaşsın mı denildi ama zaten peşmerge çoğu yeri almış durumda, bölgesel kürt yönetiminin sınırları Işid’ten alından yerler ile yüzde 40 fazlalaşmış durumda.

Operasyondan sonra Musul’u neler bekliyor?

Kürtler Işid gittikten sonra Dicle nehrinin doğusunu kapmak için olağan gücünü harcayacak. Dolayısıyla orada büyük bir etnik ve mezhebi bir çatışmadan endişe duymak gerekiyor. Oraya girdikleri zaman kim nereyi kontrol edecek? Musul’da 1 milyona yakın sivil halk var. 1 milyonun Işid ile işbirliği ile yaptığını düşünen kesimler var. Musul’da soykırım olma ihtimali çok yüksek.

İlgili>>  Işid Türkiye'ye saldırır mı?

2 yıldır şehirlerinden olan Musullular var, tüm mallarına el konuldu, hanımlarına, çocuklarına el konuldu. Bunların yaratmış olduğu bir öfke patlaması var. Aynı zamanda Güney Terafer’e sürülen 200 bine yakın şiiler var. Kazın ayağı öyle görüldüğü gibi değil. Işid çökmeye başladığında kağıt üzerinde yapılan anlaşmalar çöpe atılacak.

ABD İran ile paralel bir politika yürütüyor

ABD, kürtler ile her konuda anlaşıyorlar ve bir çalışma kültürü oluşturmuşlar. Diğer taraftan ise Türkiye’nin Musul’a müdahele konusunda ABD’nin bir zamanlar düşman oldukları İran ile paralel bir çizgiye geldi. Irak politikasını Washington ile Tahran‘ın belirlediğini görüyoruz. Bu bölgedeki yeni bir dizayndır.

Musul kurtulur mu? parçalanır mı?

Bağırmak ile iş yürümüyor, gerçekçi olalım makul ve mantıklı ile olalım ve taraflar ile işbirliği içerisinde olalım. Musul’da kim hakim olacağını tam olarak kestiremiyoruz. Ama şunu biliyoruz; Irak anayasasında şöyle bir hüküm var. Bir vilayet bir kaç vilayet ile bir araya gelip bölge oluşturabilir. Sünniler bu hükmü işletmek istiyor. Musul’un bir çok kontrolü peşmergenin eline geçmiş durumda.

Anlaşmaya göre; peşmerge operasyondan sonra çıkmazsa zor ile mi çıkaracaksınız? Irak ordusunun peşmergeye karşı güç kullanacağını düşünmek Irak’ın parçalanması demek ve dolayısıyla ABD buna izin vermez. Musul eski Musul olmayacak statüsü şu an için belirsiz. Kim güçlü olursa Musul’da ne olacağına o karar verilecek.

 

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç