Türkiye Kimin Saldıracağını Bilmediği İçin Tahliye etti


mete yararGüvenlik uzmanı Mete Yarar Şah Fırat operasyonunu askeri açıdan değerlendirdi.

Bu operasyon kaçınılmaz bir hale gelmişti

Bu operasyon kaçınılmaz bir hale gelmişti, Işid karakolun çevresine doğru gelmeye başladı. Süleyman Şah türbesinin etrafından bir çok gruptan vardı. Türkiye Işidten çekindiği için değil Türkiye kimin tarafından saldırılacağını bilmediği için geri çekildi. Türkiye o bölgedeki iç çatışmalarda hep uzak durmaya çalıştı,hep bir adım geride durdu. Süleyman Şah türbesi böyle değildi.

süleyman şah

Oradaki birliğin başına gelecek herhangi bir olayın sonucunda bir çok şey sizi kontrolünüzde olmaz. Savaşın başlayacağı tarihi siz belirleyebilirsiniz ama biteceği tarihi siz belirleyemezsiniz derler. Başbakan bu türbenin boşaltılmasına karar vermedi. Başbakana gelen raporarda buraya boşaltmak gereklidir raporu geldiği için boşaltıldı.

İlgili>>  Pkk-Pyd kadar olamadınız

Bu bölgelerde o kadar fazla grup var ki, bir grup başka bir grubunun aleyhinde probaganda da yapabilirdi. Işid koalisyonunda yer almayan bir grup Türkiye’yi Işid ile karşı karşıya gelmesi için saldırı yapabilirdi.

Ypg’nin kontrölü olan bir bölgeden saldırı olsaydı o bölgede kimi kimden ayıracaktık. İki taburlu bir hareketin gece planlanması ve savaş alanına çatışmaya girmeden sahaları gözeterek gidip geri gelmek kolay bir şey değildir. Askeri alanda başarılı olduğunu söyleyebilirim. Bir karakolu koruyamadınız başka bir tartışma askeri operasyon başka bir tartışmadır. Türkiye bu hamle ile provakosyanların önüne geçmiştir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç