Türkiye İş Sağlığı ve Güvenliğinde Ne Yapıyor?


rüştü uçanÜsküdar Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Rüştü Uçan, Türkiye’nin iş sağlığı karnesini yorumladı.

İş güvenliği ile ilgil tam kesin istatistik rakamları yok sadece Çalışma Bakanlığı’nın 2014 sonunda açıklamaları var. Tahmini olarak 120 bine yakın iş güvenliği uzmanı olduğunu biliyoruz. Bunlardan bir kısmı şu anda çalışıyorlar. Bunların istatistik olarak bizlere şu kadar inşaat malzemesi, şu kadar iş güvenliği kazanmış gibi istatistikler bize verilmiyor. Türkiye’de her alanda istatistik alanında sıkıntı var zaten.

Türkiye’de iş güvenliği ile ilgili 4 yıllık iş güvenliği bölümleri normal lisan olarak açılmıştır. İş güvenliği mühendisi olarak mezun olunması için çalışma yapıyoruz. 4 yıl güzel bir zaman bu çocukları yetiştirecek eğitim düzeni sağlayabiliriz. Çalışmalar sonucunda Yök’ten ve Bakanlıktan destek istiyoruz. 2 yıllık iş güvenliği uzmanları okuyanlar da iş güvenliği uzmanı hakkı verildi ama artık çok geniş bir dal. Buradaki kişilerin daha iyi yetişmesi için 4 yıllık okuması daha iyidir ve bilinçli olmalarını sağlar. Bununla ilgili çalışmaları yapıyoruz, bu çok önemli.

120 bin kişi çalışıyor iş güvenliğinde. İŞ güvenliğine önem verilmediği için gelirlerimizde de kayıp oluyor bu rakam 40 milyar Tl’dir. Türkiye için çok önemli ve ilerlememiz için bunu çözmek gereklidir.

Türkiye‘de meslek hastalıkları hiç tespit edilmiyor, meslek hastalıkları tarafından oluşan zararı devlet ödüyor. Kişi sağır oluyor ya da kanser oluyor ama kişi sanki kendisi olmuş gibi sigortadan tedavi oluyor. İşin parasal yönünü de yaptıranın ödemesi lazım. Kot kumlamada bir kişinin devlete maliyeti 500 milyarı buluyor. Ama bunu bu hale getiren kişinin cebinden hiç para çıkmıyor. Birçok iş yeri kendini gözden geçirecek. Eğer ben çalışanlarımın iş güvenliği sağlamıyorsam bu iş yerini kapatmam gerekli diye düşünmesi gereklidir.

Ev kazaları nasıl önlenir?

Sağlıklı çalışmak ve kurallara uymak zorundayız. Evlerde de kazalar yaşanıyor, camlarınızı dışarı çıkarak temizlemeyin. Düşüyorum diye beyne gidip tut diye emir gelene kadar sürede insan 4 metre aşağı düşüyor ve hızınız 40 km oluyor ondan sonra tut komutu geliyor. Yüksekte camlarınızı silmeyin, bırakın kirli kalsın yılda 10 tane böyle kaza oluyor, özel silme aparatları var.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç