Türkiye İle Amerika İlişkileri Yeni Dönemde Nasıl Olacak?


Seçim sonrasında ilk gün Trump‘u arayan ilk liderlerden bir tanesi Cumhurbaşka Recep Tayyip Erdoğan’dı. Erdoğan ve Trump arasındaki ilk mesajlarda tebrik ve iş birliği mesajları verildi. Yeni başkan ile iki önemli başlık öne çıkacağı belirtiliyor; İlki FETÖ lideri Fethullan Gülen’in Türkiye’ye iadesi, ikincisi ise Suriye meselesi, Deaş’in geleceğinden, Musul, Rakka operasyonları, kürtlerin silahlaşması gibi bir çok farklı bakış açısı bulunan ortadoğu meselesi Erdoğan ile başkan Trump’ın ilişkilerini belirleyen öğeler olacak.

Trump’ın Ortadoğu’ya bakışı nasıl?

Erdoğan ile Trup’ın arasında kişisel kimya uyumu ortaya çıkarsa bunun ABD – Türkiye ilişkileri için olumlu gelişme olacağını söyleyebiliriz. Erdoğan’da kişisel ilişkileri seven bir liderdir. Clinton ile bunun mümkün olması beklenmezdi, daha kurumsal davranılacağı öngörülmektedir. Obama’nın devamı bir Clinton yönetimini görseydik, bu durumda ABD’nin Ortadoğu’da takip ettiği siyaset yine aynı olacaktı ve biraz daha kuvvetlendirilmiş hallerini görecekti. Mesela; Suriye’de PKK’ya destek vermenin sürmesi gibi.

Trump’ın Ortadoğu‘ya bakışı Obama’nın devam niteliğinde değil. Ekibinin yeni kuruluyor olması, Trump’ın devamlılık göstermeyeceğine dair sinyaller vermektedir. Bütünü ile kopuşa işaret etmesi bile Türkiye için belirli fırsat pencerelerini işaret etmektedir. Ankara’nın şikayetçi olduğu politikaların etkilerinden kurtulmak ya da bunları sınırlamak için kendisini dinleyecek yeni isimlere ihtiyacı vardı. Trump yönetimi bunu sağlayabilir.

İlgili>>  Trump Nasıl Bir Başkan Olacak?

 

Karşımızda hiçte kolay olmayan bir ABD başkanı var

 

ilber ortaylıProf. Dr. Tarihçi İlber Ortaylı, bundan Sonra Dünya Siyasetinde Neler Yaşanacak? Türkiye bunlardan nasıl etkilenecek? sorularını cevapladı.

ABD’nin planları farklı görünüyor. Trump’ın etrafında dış işleri uzmanları var ve bu bizim tanıdığımız kimseler değil. ABD mültecileri sevmiyorlar ama ABD’deki dış politika uzmanlarının hepsi mültecilerdir. ABD’li ler coğrafya ve tarih bilmezler. ABD’de herkes mültecidir.

ABD’deki yeni yönetim Suriye konusundan anlaşmak istediğini söyledi. Bu düşünce çok feci bir şey insanları paralize etti. Fakat onlar gibi düşünürsek ne kadar berrak ve hızlı bir seçim. Artık realiteyi fazla zorlamıyorlar ve eski Suriye olmayacak ve Suriye’de Rusya bulunacak, bunu kabul etmişler. Eğer bütün planları bu şekilde gidecekse ABD’nin nerede ne yapacağı belli olmayacaktır.

Trump; iç politikada ve ekonomide neler yapacak ileride göreceğiz. Karşımızda hiçte kolay olmayan bir ABD başkanı var. Washington’daki insanlar Türkiye’yi hiçbir zaman o kadar çok sevmemiştir tabi uzağada itemezler. Çünkü Türkiye tarihi itibari ile başka türlü bir memlekettir. Fakat kendimizi o kadar da kolay bir müttefik bulduk zannetmeyelim.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç