Türkiye dile geldi


#sendeanlat‘ın başlatan kadın, Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İdil Elveriş, #sendeanlat hastagının nasıl oluştuğunu anlattı.

150215152805_sendeanlat_06

#sendeanlat etiketi nasıl oluştu

1 günde #sendeanlat etiketine itiraf yağdı, çocukluktan başlayarak başına gelen erkek şiddeti, taciz ve bunun hayatlarını nasıl şekillendirdiğini anlattılar.

Kadın olmaktan kaynaklı bir paylaşım olmalı bir güven olduğunu düşündüm. Kadınların başına gelenler toplum tarafından bilinmiyor. Türkiye’de yaşayan kadınlar tacizin başına gelecek bir şey olarak biliyorlar. Benim amacım taciz olaylarına maruz kaldığını inan kişilerin anlatmasıydı.

150215151605_sendeanlat_03

Neler anlattılar

Bende başıma gelenleri anlattım, bunun samimi olmasıydı, bende yaşadım tokat yedim, dalga geçildim ve bunları sadece kadın olduğum için yaşıyorum.

Benim için ilginç olan şey Türkiye‘nin her tarafından çarpıcı şeylerin yazılması, tacizler Türkiye’nin her tarafında var. Genç kızlar hocalarından tacize uğradığını söylüyor, eczanedeki reçeteden kendisini arayan, hasta bakıcı iken tacize uğraması bunlar gibi onlarca var. Kadınlar için hiçbir güvenlikli alan yok buradaki temel mesele de bu. Bazı kadınlarda ise aile içinde başka akrabaların taciz itirafları idi bu olaylar bütün Türkiye’nin temel meselesi

İlgili>>  Kadın cinayetleri şiddet ve taciz neden arttı

İfade için karakola gittiğinde bırakılan telefondan, savcılardan telefon tacizleri var. Buradaki amacım kadınların dile gelmesiydi. Bu amacın gerçekleştiğini gördüğüm gibi bunun çok ötesine gittim. Burada kadınlar terapi seansı değilde, somut olarak dile geldi. Duyulması sağlandı erkeklerin ve toplumun bunu duyması sağlandı.

150215151552_sendeanlat_02

Erkekler şaşırdı

Erkeklerin şaşırması kadınların şaşırması çok ilginç. Biz Twetter’da dijital envanter oluşturduk aslında. İnanılmaz verilere ulaşan bir hareket oldu. Kadınlar konuşmak istiyorlar, kadınlar duyulmak istiyorlar benim burada yaptığım tek şey bunu duyurmak oldu. Kadınlara teşekkür ederim, kadınlar çok güçlü ve mücadeleye devam ediyor, susmuyorlar artık.

sendeanlat-medyanoztwit3

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç