Türk Nobel’i geliyor


ödül

Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşmasında “Ey Nobel” diye seslendi. Başka bir konuşmasında “Kararlarını objektif mi veriyorsun” diye sordu. Ve artık Türkiye Nobel’i bu yıldan başlayarak 3 dalda uluslararası bilim ödülü verecek.

TÜBA (Türkiye Bilimler Akademisi) bu yıldan itibaren bilime uluslararası katkı yapan dünya çapında isimlere Türk Bilim ödülü verecek.

Prof. Dr. Ahmer Cevat Acar-TÜBA Başkanı. Türk Nobel‘i hakkında bilgiler verdi.

Türkiye Bilimler Akademisi 1993 yılında kuruldu. Aslında daha önceden benzer ödüller vardır. Dolayısıyla bu bağlamda uluslararası düzeyde ödül verme kararını verdik. Bu ödül Türk bilim insanlarının dışarıda tutulacağı anlamını yaşımıyor. Uluslararası her kişi, bilime katkı yapmış her bilim insanı bu ödülü alabilir.

TÜBA’nın ilk hedefi Türk bilim adamlarını ödüllendirmek bununla birlikte Türkiye’nin özellikle 2023 yılındaki hedeflerinden dolayı TÜBA’nın araştırması ve çalışması sürüyor.

Şu anda akademi konseyince oluşturulan alt komite ödülün nasıl olacağına dair bir çalışma içerisinde. Ödülün maddi değerinde ise çok iddialı bir ödülden söz edemesekte en azından anlamlı bir ödül olmasını hedefliyoruz. 2015 yılı için çalışmalar başladı, komitemiz çalışmalarını sürdürüyor, bu çalışmalar sonlandıktan sonra bu yıl ödülü vermeyi düşünüyoruz.

Ödülü vermek için Akademi camiasından ve onun dışındaki seçkin bilim insanlarından komite belirlenecek. Objektif bir juri adayı kurmayı düşünüyoruz. Ödüllerde liyakata önem verdiğimizi söyleyebiliriz.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç