Türk ekonomisinde neler oluyor


ekonomi

rızanur meralTUSKON Başkanı Rızanur Meral Türkiye ekonomisinin dünü, bugünü ve yarınını hakkında bilgiler verdi.

 

Ağır ve karamsar bir ortam var

Çok rahat, motivasyonu yüksek bir ortam olduğunu söyleyemeyiz, sadece Tuskon üyesi değil, vatandaşlarımızda, Türkiye’de yaşayan yabancı vatandaşlar bile çok ağır ve karamsar bir ortam olduğunu söylüyorlar. İnsanlar öyle bir hale geldi ki, bu kadar para kazanıyoruz ama aşağılanmaya, iş güvenliği olmadan çalışmaya mecbur muyuz diye soruyorlar.

İnsanlar birikimlerini artık Türkiye’de değerlendirmiyor

İnsanlar birikimlerini Türkiye’de değerlendirmekten vazgeçtiler artık. Ülkemizde çok büyük kutuplaşma var. Hukuğun olmadığı, keyfiliğin olduğu bir yerde güvenden bahsedilemez. Ekonomi gelişmede en önemli olgu güvendir. Devlet artık bir iş adamının mallarına el koyacak hale geldi. Türkiye nufusu artan ve sürekli yatırıma ihtiyacı olan bir ülke. İşsizlk yükseldi 10.4’e çıktı. Sanayide ise gelirler düştü. Türkiye’nin yatırıma ihtiyacı var. Sürekli dış açık veriyoruz, geçtiğim sene küçülttük dedik ama bu dünyada en büyük açıklar arasında.

Sermaya piyasaları uluslararası piyasaların koruması altındadır

Sermaye piyasasına müdahele çok ağır bir suçtur, sermaya piyasaları uluslararası piyasaların koruması altındadır. Dünyadaki düzenleyici seyirci kalamaz bu işlere, bu iş Türkiye’deki maddede çözülmezse dünya bakar ve bu işi çözer. Bank Asya olayında yine olan vatandaşa olur. Uluslararası hukuka çok aykırı uygulama. Bunların hepsi uç uca eklenerek Türkiye’ye ekonomik alan da güven azalıyor. Merkez Bankası durumuda bu konunun içerisinde.

Şu anda yapılan yatırımlar ek yatırımlar, rekabet gücünü kazanmak için gerekli olan yatırımlardır. Çok büyük karlarla ihale verilen, özel topraklar verilen iş adamları artık sanayici olur mu, bu iş adamları hiç çalışmadan zengin oldu zaten, bu adamların kalbi pat pat atar mı. Türkiye’de İspanya sendromu olurmu diye konuşuluyordu, şu anda benzer akibete çok çok yaklaşmış durumda Türkiye. Şu an sanayinin ar-ge’nin olmadığı bir ülke oldu burası.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in