Turgut Özal Kimdir?


Tüm dünya Turgut Özal’ın siyaset yapma biçimini dikkatle izledi. 45. ve 46. dönem hükümetlerinde başbakanlık yapan, silahlı bir suikast ile canına kast edilen ardından 8. cumhurbaşkanı olarak Çankaya’ya çıkan ve görevi başındayken tartışması hala süren bir şekilde hayatını kaybeden Turgut Özal’ın hayat hikayesi de en az siyasi serüveni kadar renkli geçti.

Babası Malatya/Çırmıktı’lı Ünlüoğulları’ndan banka memuru Mehmet Sıddık Özal ile ilkokul öğretmeni Hafize Hanım’ın çocukları olarak 13 Ekim 1927‘de doğan Halil Turgut’un çocukluk düşü pilot olmaktı. Ne var ki ailesi Silifke’ye taşınmış burada bindiği eşekten düşerek kolunu kıran Halil Turgut bu hayaline erken veda etmişti. Çünkü kırılan kol yanlış kaynamış, bir kolu diğerine göre kısa kalmıştı.

Silifke macerası uzun sürmedi. Aile Halil Turgut 4 yaşındayken Bilecek’in söğüt ilçesine taşındı, ilköğrenimine burada başladı. Babasının görevi nedeniyle sık sık yer değiştiren aile bu kez de Mardin’e taşıntı. Halil Turgut ortaokuluda burada bitirdi.

Mardin’de lise olmaması nedeniyle Konya Lisesinde eğitimine başladı ve liseyi Kayseri Lisesinde tamamladı. Bu süreçte kardeşi Korkutta kendisine eşlik edecekti. Sonunda İstanbul Teknik Üniversitesi elektrik mühendisliğini burslu olarak bitirdi. Bir süre mühendislik yaptı.

5 yıl 10 ay boyunca başbakanlık ve aynı zamanda Anavatan Partisi genel başkanlığı görevinde bulundu. Özal, Mustafa Kemal Atatürk’ten sonra cumhurbaşkanı görevinde iken vefat eden ikinci cumhurbaşkanıdır.

Turgut Özal ailesinin isteği ile Ayhan İnal ile 1952 yılında evlendi ama bu evlilik kısa sürdü. Bir süre sonra çalıştığı kurum olan elektrik işleri etüt idaresinde sekreter olarak çalışan Semra Yeğinmen ile yeni bir evlilik yaptı. Bu evlilikten Ahmet, Zeynep ve Efe adında 3 çocuk sahibi oldu.

Turgut Özal 17 Nisan 1993’te 5 ülkeyi kapsayan 12 günlük Türkistan gezisinden sonra ölmüştür. Kendi isteği üzerine İstanbul Topkapı’da anıtmezara defnedilmiştir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç