Tüplerdeki Tıkanıklık ve Hasar Nasıl Anlaşılır?


 

Nilgün TurhanKadın doğum uzmanı Prof. Dr. Nilgün Turhan tüplerdeki tıkanık ve hasar hakkında bilgi verdi.

Normalde yumurtalıklardan atılan yumurta erkeğin spermi ile genellikle adetin 14. gününe rastlamakta, daha sonra dubalarda döllenmekte ve 5 gün sorun rahim duvarına giderek embriyoya yerleşmekte. Bunun gerçekleşmesi için tüplerin hem açık hemde hareketlerini düzgün yapan ince yılan vari hareketleri vardır. Bu hareketler oluşan embriyoyu rahim duvarına kadar taşır. Eğer tıkanıklık olursa bu hareketleri önleyici tüplerde hasar ortaya çıkarsa spermde normal olsa kadının yumurtlaması da olsa rahim duvarına taşınıp gebelik gerçekleşemiyor.

Tüplerde tıkanıklık olursa ileri teknikler gerekebilir

1978 yılında doğan ilk tüp bebekte tüp bebek uygulama dönemi tüpleri kapalı olan bir hastada uygulanmıştı ve gebe kaldı bu şekilde. Tüpleri kapalı olan hastaların tüp bebek dışında başka bir yöntemle gebe kalmaları mümkün değil. Bu nedenle tüplerin değerlendirilmesi çok önemlidir.

İlgili>>  Miyom Tedavi Edilmezse Ne Tür Sorunlara Yol Açar ?

Tüplerde bir sıkıntı görülürse, tıkanıklık olduğu anlaşılırsa, tüplerin içinin sıvı ile dolu olduğu görülürse daha ileri teknikler gerekebilir. Tüplerin en iyi değerlendirme yöntemi laparoskopidir. Laparoskopide tüplerin ve yumurtalıkların ilişkisini hem de aşağıdan rahim altından boyalı bir madde vererek geçişini izlemek mümkündür. Varsa bir problem bu işlemler laparoskopi sırasında gerçekleştirilir. Fakat her hasta laparoskopiye yönlendirilmez. Eğer bir şüphe duyulursa hastalar laparoskopiye yönlendirilir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç