Tüp bebek tedavisinde yeni gelişmeler


bebek

Turgut AydınKadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Turgut Aydın, tüp bebek tedavisini ve tüp bebek tedavisinde yeni yöntemleri anlattı.

Tüp bebek tedavisi uygulayanlar çoğaldı

Tüp bebeğe başvuranların sayısı artı bunun nedeni ise tüp bebek ihtiyacının artması. Son zamanlarda çocuk doğurganlığı ileri yaşlara ilerledi daha ileri ki yaşlarda çocuk sahibi oluyor insanlar ya da başka problemler ile insanların doğurganlığı negatif yönde etkileniyor.

Tüp bebekte yeni gelişmeler neler?

Tüp bebek tedavisi ilk 1978 yılında yapıldı o zaman tüplerinde rahatsızlık olan bir hastaya yapıldı ve tedavi edildi. Daha sonra tüp bebek dünyada yaygın olarak yapılmaya başlandı. Son zamanlarda 1993 yılında ilk mikro enjeksiyon yapıldı ve büyük bir devrimdi, spermi az olan erkekte sperm oranını ve kalitesini artırdı.

Tüp bebekte 2 türlü gelişim oldu biz önceden sadece hastaların beklentisi olarak biz çocuk sahibi olalım da kaç tane olması önemli değil bir de gebe kalma şansız artsın diyorlardı. Gebe kalma şansı suistimal ediliyor, çok küçük sayıdaki kısıtlı çalışmalar sanki mucize gibi hastalara tanıtılıyor. Son yıllarda gelişen en önemli tedavi opsiyonu, başarıyı artıran en büyük gelişme dondurma yöntemi ile embriyo transferi yapılıyor. Artık son zamanlarda embriyoları dondurup transfer yapmak, dondurmadan transfer yapmaktan daha etkili oluyor.

Embriyo dondurma işleminin genetik test avantajı var mı?

Genetik araştırmalarda iki türlü araştırma yapıyoruz, kromozonal dengesizlik var mı diye bakıyoruz. Bir de anne ya da baba tekrarlayan kromozon rahatsızlıkları var mı diye bakıyoruz. Bir hastalık var ve biz bunu tedavisi edilmesini istiyorsak eğer anneye ya da babaya ait bunlara önceden hesap yapıp embriyo aynı gün inceleme yapıp transfer yapılabiliyor.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in