Tüp Bebek Aşamaları ve Tedavi Süreci


 

recai pabutçuProf. Dr. Recai Pabuçcu tüp bebek tedavisi hakkında bilgi verdi.

Yumurta uyarılma tedavisi

Normal olarak kadınların doğal adet dönemlerinde veya döngülerinde her ay bir yumurta atılıyor o yumurta dölleniyor hamile oluyor veya olmuyor. Biz o yumurtayı sonradan koyuyoruz fakat bu tabiatın kurallarına uymuyor. Daha sonra Çinli bir bilim adamı protokol yaptı ve yumurtayı alıyoruz embriyoyu donduruyoruz ve 10 gün sonra yeni bir adete girmeden yeni bir embriyo elde ediyoruz, yani daha çok embriyo ile tedavi yapıyoruz.Yumurtası az olan ağır cerrahi geçirmiş bir iki yumurta yapan hastalar için iyi bir uygulama.

Bebek sahibi olamama nedenleri

Dünyada en iyi tüp bebek merkezlerinin en iyi sonuç elde edilen bebek yüzde 50 civarında. Evlilik yaşı uzayınca bebek olmuyor maalesef. Bu işi zamanında doğal olarak yapılırsa en ideali. Öyle hastalarımız var ki tüpleri açık, eşinin spermi iyi neden çocuk olmuyor diye araştırıyoruz. Bir bakıyoruz ki her aşamada sıkıntı var. Yumurta kalın, bölünme azalıyor burada çıkıyor tüp bebek tedavisi.

Tüp bebek tedavisinde niye bebek olmuyor bilmiyoruz, eğer kişinin yaşı genç ise yüzde 80 bebek sahibi yapabiliyoruz.

Tüp bebekte dondurma yöntemi

Kişinin yumurta rezervinin az olduğu üç uzman tarafından rapor edilecek ve bu kişilerin yumutası uyarılacak ve dondurulacak tüp bebek merkezlerine teslim edilecek. Ve bir de kan alınacak genetik merkezlerde duracak ve her yıl kontrat imzalanacak ve bir yıl dondurulmasını isteyebilecek. Tüp bebek merkezlerine yeni bir sorumluluk geliyor, hem bunların iyi saklanması hem de yumurta bağışı gibi yasak olayların önüne geçmiş olacak. Şu anda sadece dölleme işlemi yapılmadan embriyoyu donduruyoruz ve elde edilen yumurtaların çok olması lazım. Bunlardan elde edilen gebelikler yüzde 20 oluyor.

İlgili>>  Miyom Tedavi Edilmezse Ne Tür Sorunlara Yol Açar ?

Turgut Aydın

Tüp bebek tedavisinde yeni gelişmeler

Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Turgut Aydın, tüp bebek tedavisini ve tüp bebek tedavisinde yeni yöntemleri anlattı.

Tüp bebek tedavisi uygulayanlar çoğaldı

Tüp bebeğe başvuranların sayısı artı bunun nedeni ise tüp bebek ihtiyacının artması. Son zamanlarda çocuk doğurganlığı ileri yaşlara ilerledi daha ileri ki yaşlarda çocuk sahibi oluyor insanlar ya da başka problemler ile insanların doğurganlığı negatif yönde etkileniyor.

Tüp bebekte yeni gelişmeler neler?

Tüp bebek tedavisi ilk 1978 yılında yapıldı o zaman tüplerinde rahatsızlık olan bir hastaya yapıldı ve tedavi edildi. Daha sonra tüp bebek dünyada yaygın olarak yapılmaya başlandı. Son zamanlarda 1993 yılında ilk mikro enjeksiyon yapıldı ve büyük bir devrimdi, spermi az olan erkekte sperm oranını ve kalitesini artırdı.

Tüp bebekte 2 türlü gelişim oldu biz önceden sadece hastaların beklentisi olarak biz çocuk sahibi olalım da kaç tane olması önemli değil bir de gebe kalma şansız artsın diyorlardı. Gebe kalma şansı suistimal ediliyor, çok küçük sayıdaki kısıtlı çalışmalar sanki mucize gibi hastalara tanıtılıyor. Son yıllarda gelişen en önemli tedavi opsiyonu, başarıyı artıran en büyük gelişme dondurma yöntemi ile embriyo transferi yapılıyor. Artık son zamanlarda embriyoları dondurup transfer yapmak, dondurmadan transfer yapmaktan daha etkili oluyor.

Embriyo dondurma işleminin genetik test avantajı var mı?

Genetik araştırmalarda iki türlü araştırma yapıyoruz, kromozonal dengesizlik var mı diye bakıyoruz. Bir de anne ya da baba tekrarlayan kromozon rahatsızlıkları var mı diye bakıyoruz. Bir hastalık var ve biz bunu tedavisi edilmesini istiyorsak eğer anneye ya da babaya ait bunlara önceden hesap yapıp embriyo aynı gün inceleme yapıp transfer yapılabiliyor.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç