Tüp Bebek Aşamaları ve Tedavi Süreci


 

recai pabutçuProf. Dr. Recai Pabuçcu tüp bebek tedavisi hakkında bilgi verdi.

Yumurta uyarılma tedavisi

Normal olarak kadınların doğal adet dönemlerinde veya döngülerinde her ay bir yumurta atılıyor o yumurta dölleniyor hamile oluyor veya olmuyor. Biz o yumurtayı sonradan koyuyoruz fakat bu tabiatın kurallarına uymuyor. Daha sonra Çinli bir bilim adamı protokol yaptı ve yumurtayı alıyoruz embriyoyu donduruyoruz ve 10 gün sonra yeni bir adete girmeden yeni bir embriyo elde ediyoruz, yani daha çok embriyo ile tedavi yapıyoruz.Yumurtası az olan ağır cerrahi geçirmiş bir iki yumurta yapan hastalar için iyi bir uygulama.

Bebek sahibi olamama nedenleri

Dünyada en iyi tüp bebek merkezlerinin en iyi sonuç elde edilen bebek yüzde 50 civarında. Evlilik yaşı uzayınca bebek olmuyor maalesef. Bu işi zamanında doğal olarak yapılırsa en ideali. Öyle hastalarımız var ki tüpleri açık, eşinin spermi iyi neden çocuk olmuyor diye araştırıyoruz. Bir bakıyoruz ki her aşamada sıkıntı var. Yumurta kalın, bölünme azalıyor burada çıkıyor tüp bebek tedavisi.

Tüp bebek tedavisinde niye bebek olmuyor bilmiyoruz, eğer kişinin yaşı genç ise yüzde 80 bebek sahibi yapabiliyoruz.

Tüp bebekte dondurma yöntemi

Kişinin yumurta rezervinin az olduğu üç uzman tarafından rapor edilecek ve bu kişilerin yumutası uyarılacak ve dondurulacak tüp bebek merkezlerine teslim edilecek. Ve bir de kan alınacak genetik merkezlerde duracak ve her yıl kontrat imzalanacak ve bir yıl dondurulmasını isteyebilecek. Tüp bebek merkezlerine yeni bir sorumluluk geliyor, hem bunların iyi saklanması hem de yumurta bağışı gibi yasak olayların önüne geçmiş olacak. Şu anda sadece dölleme işlemi yapılmadan embriyoyu donduruyoruz ve elde edilen yumurtaların çok olması lazım. Bunlardan elde edilen gebelikler yüzde 20 oluyor.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in