Trump Nasıl Bir Başkan Olacak?


ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi, Prof Dr. Hüseyin Bağcı, ABD’de yeni dönemde Trump nasıl bir başkan olacak? sorusunu cevapladı.

Trump döneminde, Amerikan milliyetçiliği kavramını önümüzdeki günlerde fazla duyacağız. Tekrar amerikalı olma duygusu, amerikan vatandaşlarının uluslararası alanda tekrar önemli duruma gelmesi, geleceğe yönelik milliyetçi kavramlar söz konusu olacağa benziyor. Obama değişimi gündeme getirirken, Trump ise değişim kelimesini hiç kullanmıyor.

Trump, kurumlar arası işbirliğini pek fazla önemsemeyen siyasi bir anlayışın içerisinde. Ben sistemi değiştireceğim, bunlar zaten hiç bir işe yaramaz. Şu ana kadar halka pek fazla önem vermediler, kendi güçlerini korudular, onların hesabını göreceğim mesajı veriyor. ABD’de geleneğe sahip olan kurumlarda bir dönüşüm yaşanacak.

Trump, öncelikle çoğunluğa hitap etti. Son 25 yılda azınlıkların ön plana çıktığı, eşcinsellerden tutunda, etnik, dini azınlıklara kadar gündemdeydi. Oysa şimdi çoğunluğun haklarına bir dönüş var ve bunu da amerikan milleti olarak tanımlıyorlar. Seçimler esnasında Trump; göçmenler, ülkenin içerisindeki genelde çalışmıyor olarak tanınan kesimleri ön plana çıkarıp saldırdı. Bunlar arasında özellikle kadınlara yönelik açıklamaları çok büyük bir tepki gördü.

İlgili>>  Türkiye İle Amerika İlişkileri Yeni Dönemde Nasıl Olacak?

Dünyadaki genel trendlerden bir tanesi islam dünyası içerisinde bir düzene gidilmesi. İslam dünyasındaki düzen, radikal hareketlerle mi? yoksa otoriter rejimlerle mi? 5 yıl önceki dünya ile bu dünya çok farklı. Trump radikal islamcılar ile mücadele edileceğini açıkladı. Avrupa’daki demokrasilerin radikal islamcılar ile mücadele edeceklerini düşünüyorum. Her ne kadar son yıllarda yaşanan göç olayı, avrupada ki tüm düşünce boyutlarını değiştirmiş olsa da Trump’un stratejisi otoriter rejimleri destekleme noktasında olacak. Trump’un Esat’ı devirmek gibi bir niyeti yok. Tam tersine Esat gibileri destekleyecektir.

Türkiye Ortaoğu’da ne yapabilir? sorusuna, Trump yönetiminin Ortadoğu politikası ile Türkiye’nin Ortadoğu politikası eşgüdümlü olmak zorundadır. Türkiye’nin amerika’ya rağmen Ortadoğu’da güç olması çok zor.  Türkiye’nin yapması gereken biraz geri çekilip, büyük laflar söylemeden, “Şam’da namaz kılacağız” , “Ortadoğu’da bizim haberimiz olmadan yaprak kımıldamaz” gibi laflar söylemeden geriye çekilip beklemesi gerekir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç