Travma Nedir?


Travma günlük hayat akışının ortasında aniden gerçekleşen, beklenmedik, öngörülemeyen şekilde kontrol dışı oluşan sarsıntılardır. Güven ve sarsılmasına neden olur ve olay öncesi ve sonrası arasında keskin kırılma ve değişmeye neden olur. Travmalar doğal olanlar ve insan eli ile olanlar olarak ikiye ayrılırlar:

Doğal Travma

Doğal yol ile olanlar; deprem, sel, kasırga, volkanik patlamalar.

İnsan Eli İle Oluşturulan Travmalar

İnsan eli ile oluşturulanlar ise; trafik, uçak, tren kazaları, doğalgaz patlamaları, nükleer kaza, soykırım, savaş, tecavüz gibi kasıtlı bilerek amaçlı yapılanlardır.

Bunlara ek olarak, başarısız, ihmal, aşağılanma, dışlanma, terk edilme, aldatılma gibi travmalarda vardır. Aynı olan herkeste aynı etkiyi bırakmaz.

Travmanın etkileri kendini nasıl gösterir

Önemli olan travmanın etkileri anormal duruma verilen normal bir tepki olarak adlandırmaktır. Fiziksel, duygusal, sosyal, davranışsal açıdan farklı bir çok boyutta etki edebilir. Olayı elimizde olmadan yeniden anımsama, sürekli tetikte olma hali, ani seste irkilme gibi başta görülen etkilerdir. Uyku ve iştahta azalma, kendini geri çekme, kişilerarası sorunlar, motivasyonda güçlük gibi durumlar etki edebilir.

İlgili>>  Toplumsal travmalar insan psikolojisini nasıl etkiler?

Baş ağrısı, mide bulantısı, nefes darlığı gibi fiziksel etkilerde görülebilir. Ayrıca bir çok duygu karmaşası şekilde ortaya çıkabilir.

Travma ile başa çıkmak için neler yapılabilir

Travma sonrasında en önemli şey aile ve arkadaş desteğini devreye sokmak olacaktır. Aynı zamanda fiziksel aktivitelere öncelik vermek çok önemlidir.

Bazı olumlu kişilik özellikleri ön plana çıkarmak travmanın etkilerini azaltacaktır.Eğer bu etkiler uzun vadede devam ederse alanında uzman birinden destek almak gerekir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç