Trafik Öfkesi Neden Olur ?


 

 

Trafik öfkesinin oluşmasında temel iki faktör yer alır. Bunlar çevresel faktörler ve psikolojik faktörlerdir. Çevresel faktörler genellikle diğer sürücülerden kaynaklanan çevre ile alakalı, trafiğin sıkışması, öndeki aracın yavaş ilerlemesi, öndeki aracın tamponunuza çok fazla yanaşması, arkadan çok fazla korna kullanılması ya da diğer diğer sürücülerin önünüze kırması gibi sebepler olabilir. Çevresel faktörler tüm sürücülere aynı olmasına rağmen bunlara verilen tepkiler birbirinden farklıdır.

Trafik öfkesinin oluşmasında psikolojik faktörlerinin ayrı bir önemi vardır. Trafik öfkesi henüz psikolojik rahatsızlık olarak değerlendirilmiyor. Fakat yapılan araştırmalara göre trafik öfkesi bir dürtü bozukluğu ya da B kümesi kişilik bozukluklukları ile ilişkili olabilir. Aslında trafik öfkesine sebep olan bazı psikolojik bozukluklar olabilir. Bunlar kimliksizleşme ile olabilir. İnsanların kimliklerinin net bir şekilde belirlenmediği kalabalık içerisinde daha kolay kabalaştığı ve bunları sergiledikleri durumlar ile açıklanabilir.

İlgili>>  Öfke Kontrolü Nasıl Sağlanır ?

Sürücüler birbirlerini rakip olarak görüyor

Örneğin; Kaldırımdaki ilerlerken önümüzdeki kişi yavaş ilerlediği için sinirlenip bağırmayız, fakat trafikte sürücü yavaş ilerlediği zaman aniden öfkelenilir. Çünkü önümüzdeki sürücü bir birey olarak değil orada obje olarak yer alır.

Trafikte sürücülerin birbirlerini rakip olarak görmeleri ve trafikte sergilenen riskli davranışların sollamalar ve hızlar üstünlük kurma çabası olarak gösterilebilir. Buna en iyi örnekte iyi araç sahiplerinin daha fazla risk almasıdır. Bu ve bunun gibi psikolojik olgu trafik öfkesinin oluşmasında önemli bir yer tutar.

 

Comments 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç