Toplumsal travmalar insan psikolojisini nasıl etkiler?


 

Toplumsal travma; insanları ve toplumları derinden etkileyen ve sarsan aynı zamanda hem psikolojik hem de fizyolojik etkileyen olaylardır.

Toplumsal travmaların en temel özelliği yaşamımıza, sevdiklerimize, inanış biçimlerimize ve fiziksel durumlarımıza tehdit içeriyor olmasıdır. Tehdit olduğunda ilk yaşadığımız duygu korkudur. Toplumsal travmalar insanlarda çok yoğun, korku, çaresizlik ve dehşet duygusu saçar. Bu dehşet duygusu ise insanların hayata devam etmesini olumsuz anlamda etkiler.

Gün içerisinde çok fazla stres ile karşı karşıya geliriz. Stres ile baş edebiliriz ancak travmaya baktığımızda, travma stresin en ucundaki olaydır. Beklenemedik ve aniden olur ve hazırlıksız yakalanırız. Bu yüzden toplumsal travmalar sonrası çok fazla zorlanırız.

İlgili>>  Travma Nedir?

Hayat ile ilgili temel inançlarımız vardır, kendimizi güvende hissederiz, hayatın devam ettiği noktada bazı yaşamımızı kontrol ederiz bu da bize iyi gelir. Kendimizi güvende hissetmek bize her zaman mutluluk verir. Travma ise bu inançları alt üst eden olaydır, davranışlarımızı kontrol etmekte zorlandığımızı görürüz.

Travmalar sonrasında duygusal problemler yaşarız, panik, korku, zihinsel problemler yaşarız. Travma sonrasında konsantrasyonumuz bozulur, ilişkiler ve sosyal problemler yaşarız. Çok yoğun etkileyen olaylardır fakat herkes aynı şekilde etkilenmez. Etkilenme çeşitleri çok farklı olabilir, kimisi daha az kimisi daha fazla. Olaylar sonrasında bir süre insanların belirti göstermesi normaldir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç