Toplum oluşmadan hiçbir mesele çözülmez


Hüsamettin KorkutataTBMM faili meçhul araştırma üyeliğinde bulunan Hüsamettin Korkutata çözüm sürecinin önemi hakkında bilgiler verdi.

Kesme ile baskı ile hiç kimse bir başarı elde edemez. Daha büyük öfke birikimine sebep olur. 1991 lerde yemin ederken iki kelime kürtçe söylenmek istedi yer yerinden oynandı. Güneydoğuda büyük sıkıntılar vardı, mecliste kürtçe söylendiği zaman meclis ayağa kalktı. 1994 te insanaların nasıl meclisten atıldığını biliyoruz. Bunların hiçbirisinin Türkiye’ye bir faydası olmadı bu olaylar Pkk’yıda güçlendirdi.

Bugün barış çok önemli, hükümetin ortaya attığı ciddi bir irade var. Ne pahasına olsun yapacağım diyor, bu irade ile beraber toplumda yeni bir oluşum doğuyor. Toplum oluşmadan hiçbir mesele çözülmez. Toplum oluştuğu zaman ileriye gidilir ama bu büyük bir risktir. Erbakan bu meseleye hassastı ve bizi bu konuda görevlendirdi. Nasıl hallediriz diye araştırma yapt Erbakan. Erbakan zamanında irade askerin, bürokrasinin elindeydi.

İlgili>>  Türkiye tuhaf bir seçim atmosferine giriyor

Hdp çok ciddi bir fırsat kaçırdı, Ak Parti size üç tane teklifim var dedi barajsız dar bölge sistemi dedi. Aslında Türkiye’yi şaha kaldıracak bir sistemdi. Hdp kendi bölgesinde seçilirdi ama başka partiler sıkıntıya düşerdi. İkincisi daraltılmış bölge sistemi vardı. Bu fırsatlar kaçtı.

Bana göre baraj Hdp’yi adam eder. Hdp’yi parti eder. Kendine özgüveni gelir ve halkla bütünleşmeye başlar. Hdp bana göre barajı aşar. Bir partinin kendine özgüveni yoksa asla başaramaz. Özgüven şu an Öcalan’da var ama Hdp’de yok. Ve sonunda kaybetme pahasına seçime parti olarak girme kararı aldılar. Türkiye’nin Hdp’nin barajı aşmasına ihtiyacı var.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç