Toplardamar Tıkanıklığının Tedavisi Nasıl Yapılır?


 

Toplar damar tıkanıklığı pıhtı oluştuğu zaman eğer ki tedavi edilmemişse yıllar ya da aylar sonra ortaya çıkabilen ciddi problemler yaratır. Bu tablo toplar damar yetmezliği olarak bilinir, hastanın bacağında ağrı ayak bileğinde renk değişiklikleri, bacakta varisler, ayak bileğinde varis yarısı adını verdiğimiz venöz ülser ile yani yara ile karakterize edilir.

Bacaklarında yara olan, bacaklarında pıhtıya bağlı olarak daimi şişlik olan hastalarda toplardamar tedavisi gereklidir.

Önceleri toplardamar tıkanıklığı tedavi edilemez bir hastalık olarak kabul ediliyor idi. Ancak günümüzde toplardamar tıkanıklığı başarı ile tedavi edilen bir hastalık haline gelmiştir.

Hatanın bacaklarını özellikle kasıktan ayak bileğine kadar olan damarları değerlendirerek bu çerçevede hastanın ayak bileği ile kalp arasında ki bütün toplar damar değerlendirilir ve var olan tıkanıklılar tedavi edilir.

Stentler bugün başarılı sonuçlar sağlamaktadır, çoğu kez lokal anastezi ile hastanın kasığında yapılan anjiyo ile toplar damar yeri belirlenir ve daha sonra da yeni geliştirilmiş olan stentler ile bu tıkalı damarın içerisine çok sayıda veya bir kaç stent yerleştirerek damar tıkanıklığı tedavi edilebilir hale gelir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in