Tip 2 Diyabet Nedir ?


 

Diyabet (şeker hastalığı) kişinin kan şekeri düzeyinin çok yüksek olmasına yol açan ömür boyu süren kronik bir hastalıktır. Son yapılan araştırmalar Türkiye’de 7 milyonun üstünde diyabet hastası olduğu ve bu sayının yakın gelecekte 10 milyonu geçeceği tahmin ediliyor. Tip 2 diyabet yetişkinlerde meydana gelen hastalıktır, halk arasında şeker hastalığı da denmektedir.

Pankreas insülin üretir fakat ünsülin direnci nedeniyle vücut bunu gerektiği gibi kullanamaz. Daha çok 40 yaş üzerindeki kişilerde ortaya çıkan tip 2 diyabet, çocuklar ve ergenlerde de karşımıza çıkmaktadır. Yaşamın erken döneminde diyabetin gelişmesi o kişilerin büyük olasılıkla vücutta ani kan şekeri yükselmelerinin neden olduğu hasarlara maruz kalabilecekleri anlamı taşır.

İlgili>>  Şeker hastalığına ameliyatlı tedavi

Bu durum erişkin döneminde kalp hastalığı, böbrek yetmezliği, körlük ve sinir hasarına bağlı ayak ampütasyonları gibi ciddi sağlık sorunları riskini artırmaktadır.

Aşırı kiloluluk, obezite ve fiziksel hareketsizlik tümüyle tip 2 diyabete katkıda bulunan faktörlerdir. Ebeveynler ve ergen çocukları, diyabet geliştirme ve yaşları ilerledikçe hastalığın komplikasyonlarına maruz kalma riskini azaltmak için beslenme ve aktivite seçimlerini değiştirebileceklerinin bilincinde olmalıdırlar.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç