Tip 1 Diyabet Nedir?


 

Tip 1 diyabet Daha çok çocuklar da ve genç erişkenlerde görülür.  insüline bağımlı diyabet – juvenil diyabet ve çocukluk çağında başlayan diyabet olarakta adlandırılmaktadır. Tip 1 diyabette ünsülin yapımından sorunlu pankreas beta hücrelerinin harabiyetine bağlı olarak gelişen mutlak veya göreceli insülin hormonu eksikliği vardır.

Tip 1 diyabetin tam olarak nedeni bilinmemektedir. Bu hastalığa genetik yatkınlığı olan kişilerde genellikle viral enfeksiyonlar, stres veya travma gibi bir olay sonrasında tetiklenmektedir. Genetik olarak bu hastalığa yatkın bireylerde ünsülin olarak üretilen pankreasın beta hücreleri bir süre sonra tamamen ortaya kalkar ve böylece bireylerde ünsilün hormonu üretimi olmaz.

Tip 1 diyabet tüm diyabet hastalarının yüde 10 luk bir kısmı oluşturmaktadır. Eskiden bu hastalığa çocukluk çağı diyabeti denirdir. Bunun sebebi çoğunlukla çocukları etkilediğindendir. Çocukluk çağında tip 1 diyabet sıklığı coğrafyaya göre değişmektedir. Her yıl 15 yaş altındaki yüz bin çocuktan 1-42 sinden diyabet gözükmektedir.

Tip 1 diyabetin belirtileri

Tip 1 diyabetin genel olarak ağız kuruma, çok su içme, sık idrara çıkma, sürekli kendini aç hissetme, zayıflama, bulantı ve yorgunluk halsizlik gibi yakınmaları vardır. Bu yakınmalar var ise doktora başvurunuzu.

İlgili>>  Şeker hastalığına ameliyatlı tedavi

Hastalığın başlangıcında ünsülin duyarlılığı ve ünsülin yanıt verirliliği genelde normaldir. Önceki yıllarda diyabetin bu tipi yalnızca çocuklarda görülmekte iken günümüzde yetişkinlerde de gözükmektedir. Artık tip 1 diyabet belirtileri 15 yaşından sonra da ortaya çıkmaktadır.

Tip 1 diyabetli hastaların bir kısmı bebeklik yaşında da olmaktadır. Bu tür hastaların vücut gelişiminin de yakından takip edilmesi gerekir. Bu tip hastalar ünsülini enjektör yolu ile almak zorundadırlar.

Tip 1 diyabet nasıl tedavi edilir?

Tip diyabete yakalanmış kişi henüz hastalığının başında bile olsa dışarıdan ünsilün alınması ve kan şekeri seviyelerini takip etmek önemlidir. Eğer ünsilün olmasa sıklıkla komaya girilebilir.

Günümüzde tip 1 diyabetin tedavisinde her ne kadar hastalığın seyrini geri çevirmese de hayat tarzı değişiklikleri yani diyet ve egzersizde önem kazanmıştır. Kök hücre kaynaklı tedaviler hayvanlar üzerinde etkili olmalarına karşın, henüz insanlar üzerindeki klinik çalışmalar tamamlanmamıştır. Tip 1 diyabetin oluşması engellemek için maalesef koruyu bir önlem yoktur. Tip 1 diyabet hastaları düzenli ve sağlıklı beslenirlerse sosyal yaşamlarını engellemezler.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç