Tetanos Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?


 

Tetanos sanılanın aksine paslı çivilerde bulunmuyor. İnsan ve hayvan bağırsaklarında depolanıyor, toprak vasıtasıyla her yere yayılıyor.

 Tetanoz nasıl bulaşır

Tetanoz dış ortamda elleri ve ayaklarını toprakla temas ettiren herkese bulaşır. Yeni doğanlar, lise çocukları devlet tarafından aşılanır dolayısıyla bu gurupta tetanoz gözükmek. Aşı yapılmadıktan sonra toprakla yaralanmış olan derisi temas edilen kişilere bulaşır. Tetanoz kas ve sinir sistemine geçer ve orada ağrılı spazmlar yol açar.

İnsandan insana bulaşmaz, yaralanmış dokuya basilin temas etmiş olması lazım, bulaştıktan sonra oksijensiz alanda yayılması ve çoğalması hızla olur, bu şartlar hayiz olduğunda olabilir.

Hayvan ısırıkları ile çok az görülmüş ama en çok topraktan insana bulaşmıştır.

Tetanozun belirtileri nelerdir

Tetanoz girdiği bölgeden ulaştağa yer, kas sinir kavşağıdır yani kaslara ulaşır. Kaslardan diğer kaslara geçer ve tüm vücudu tutan ağrılı kas spazmları yapar ve tüm vücut bir yay gibi gerilir.

Kas spazmları son derece ağrılıdır ve solunum fazları çok hayali bölgelerin kasları da kasıldıktan sonra ölüme sonuçlanabilir.

Tetanoz nasıl tedavi edilir

Tedavi de öncelikle bakteri öldürmek değildir, kas spazmını çözmek gerekir. Çözülmediği zaman hasta yine de ölebilir. Bu tablodan öncelikle hastayı çıkarmak gerekir daha sonra bakteriye kalan antibiyotikler ve diğer ilaç ile hastayı tedavi edilmelidir ve bu tedavi çoğunlukla yoğun bakımda yapılır.

Tetanoz tedavi edilebilir bir hastalıktır, hem aşısı vardır hem de tedavi edilir. Burada önemli olan nokta erken teşhis ve tadaviye erken başvurmaktır. Belirtileri kişileri rahatsız eder, ısırılan bölgede kol güçsüzlüğü, kuvvet kayıtları, spazmlar, kasılmalar son derece rahatsız eder.

Tetanoz sadece klinik tablo ile tanı konulabilir, bazı labaratuvar tektikleri yapılır ondan sonra karar verilir. Eğer zamanında tedaviye başlanırsa jeneralize denilen yaygın spazmlar gelişmeden hasta kurtulabilir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in