Terrarium Nedir? Terrarium İçin Uygun Bitkiler Nelerdir? Bakımı Nasıl Yapılır?


 

Terrarium kapaklı fanus, kavanoz ya da akvaryum gibi alanlarda kuru bir hapitatın taklit edildiği doğal ortamlardır. Ülkemizde yeni yeni popülerleşmiş olsa da tarihi 1830’lara dayanmaktadır.

Bitki tutkunu bir adamın kapaklı kavanozda unuttuğu bir tutam topraktan çıkardığı filizleri görmesi ile keşfedilmiştir. Keşfedildikten sonra Avrupa’da popüler olmuş ve dekorasyonda kullanılmaya başlamıştır. Aynı zamanda ülkeler arası bitki transferinde kullanılmıştır.

Terrariumlar her ne kadar dekarasyon amaçlı olarak kullanılsa da aslında bir eko sistem olduklarını unutmamak gerek. Bakımlarını da buna göre karşılamak gereklidir.

Terrarium için uygun bitkiler nelerdir?

terrarium

Terrarium kuru bir habitatın taklit edildiği doğal ortamlardır. Kapalı doğal ortamdır. Terrariumun içerisinde çok yüksek nem vardır bu yüzden çok yüksek nem isteyen, doğal ortamlarında sulak gölge ve nemli alanlarda yetişen bitkilerde güzel sonuçlar alınmaktadır.

Kara yosun türleri, et obur bitki türleri, arap saçları, petonya ile terraium yapımında güzel sonuçlar alabilirsiniz.

Terrarium bakımı nasıl olmalı?

Terraiumu güneş ışığı almayan aydınlık yarı gölge bir yere konumlandırabilirsiniz. İçerideki nemin azaldığını gözlemlediğinizde bunu çakıl taşlarından topraktan ya da bitkilerin yapraklarındaki küçük damlacıklarından fark edebilirsiniz.

Nemin azaldığını gözlemlediğinizde sprey ile su sıkabilirsiniz. Çürüyen yapraklar olabilir. Onları kontrollü bir şekilde uzun cımbızlar ile çekip alabilirsiniz. Bitkileriniz gelişim gösterdiğinde uzun makaslar ile budayıp onlara şekil verebilirsiniz. Sulamalarla birlikte cam yüzeyinde leke yapabilir, nemli bir bez ile lekeleri silebilirsiniz. Uzun formlu kavanozlarda in uzun çubuklara saracağınız bezler yardımı ile lekeleri temizleyebilirsiniz.

Kavanozun içerisinde çok fazla kabarcık olması içeride gereğinden fazla nem olduğunu gösterir. Böyle durumlarda fanus kapağını açarak havalandırabilirsiniz. Havalandırmaları ara ara yapmanız daha iyidir. Daha uzun ömürlü olmasını sağlar.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç