Terör Son Yıllarda Neden Çoğaldı?


Her hafta canımız yanıyor, gerçekleştirilen terör örgütü olaylarında canımız yanıyor. Ne kadar lanet okusak az. Ancak sadece hayatını kaybeden Türkiye’de değil, dünyanın farklı yerlerinde de yüzlerce insan farklı terör örgütlerinin hedefinde. Terörün amacı insanları korkutmak ve incitmek. Pek çok kişide de bu korku dalgası etkisini gösteriyor. Dünyanın nerede olursa olsun terör saldırılarından sonra nasıl davranmalıyız?

Deaş, Boko Haram, TAK, El Kaide, Taliban, PKK ya da başka bir örgüt. Terör geldiği zaman patlamanın yeri fark etmiyor aslında. Türkiye son yıllarda acıyı kalbinde yaşıyor gün geçmiyor ki bir patlama duymayalım. Hain terör saldırıları artarak devam ediyor. Yaralar sarılmaya çalışırken ateş düştüğü yeri yakıyor.

Geçtiğimiz yıllarda görük ki; terörün, kinin, şiddetin ulaşmadığı tek bir coğrafya yok. Bu bela ile uğraşan bir tek Türkiye değil. Sadece Somali, Nijerya az gelişmiş ülkeler değil, Avrupa, ABD sık sık terör saldırıları ile gündeme geliyor. Tüm bu saldırıların ardından toplumsal bir travma oluşabiliyor.

Teröre karşı oluşan travmayı nasıl yenebiliriz?

Her terör saldırısından sonra ne yapmak gerekiyor? Terör eyleminin amacı sadece bir topluma değil aynı zamanda bütün toplumlara mesaj vermektedir. Onun için genelde eylem alanı olarak miting gibi  alanlar seçilmektedir. Eylem sonrasında uluslararası ses getirecek şekilde turistlerin bulunduğu eylem yerleri de seçilmektedir. Bunun sebebi; hem bulundukları topluluk içerisinde ses getirsin hem de uluslararası yansımaları olsun. Bu yansımalar öncelikle eylemin olduğu yerdeki insanları daha sonra dünyadaki tüm insanlarda tedirginlik ve huzursuzluk oluşturur.

Kısıtlamalar tedirginliği artırır

Kısıtlamalar geldikçe ve arttıkça insanların tedirginlikler çok daha fazlalaşmaya başlar. Bir an önce normal hayata geri dönmemiz lazım. Hayat normal akışını bir şekilde tekrara kazanırsa zaten terör eylemi de amacına ulaşmamış olur. Eylemin amacı insanları tedirgin ve huzursuzluk etmiştir. Eğer bu huzursuzluk giderek artarsa eylemler birbirini takip edecektir. Amacına ulaşamazsa yapılan terör eylemleri ses getiremezse o zaman yeni eylemciler bulmakta kolay olmayacaktır. Her eylemci büyük bir yansımanın olacağını ve yaptığı eylem ile tarihe geçeceğini önemli bir insan olacağını zanneder önemli olamadığını gördükçe eylemden de vazgeçecektir. Bir an önce normal yaşama geri dönmek çok önemlidir.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç