Terör saldırılarında ama eğer gibi kelimeler kullanılmamalı


DSC_0604Almanya büyük elçisi Eberhard Pohl son günlerde artan İslamofobi’yi ve terörün Avrupa’daki yankısını değerlendirdi.

 

 

Müslümanlar Alanya’nın bir parçası

Almanya’da kamu nezdinde ve siyasetçiler arasında bu konu çok canlı bir şekilde tartışılıyor. Alman siyaseti ve kamuoyunda Almaya’da yaşayan müslümanlar Almanya’nın bir parçası şeklinde kabulleniliyor. Gösteriler oldu ama bu gösterilerin temel sebebini bilmiyorum. Bir huzursuzluk ve belirsizlik olduğu kesin.

Merkel’in İslam Avrupa’nın bir parçası olarak açıkladı. Almanya’da 4 milyon 100 bin müslüman var. Merkel’in açıklaması gerçeğe ilişkin. Geçmişe bakınca entegrasyonu artırmak içi üretilmiş çok sayıda politika üretilmiş. Almayan’ya da 16 milyon yabancı kökenli insan yaşıyor. Almanya’da İslam dininin öğretildiği 3 üniversite bulunuyor. İleri de eğitim almış imamlar göreceğiz.

Demokrasi katılmadığımız fikirlerin paylaşılabilmesidir

Demokratik hayat katılmadığınız fikirlerin paylaşılabilmesidir. Bence kamuoyunda tartışma yapılması ve ortak duyguların bulunması çok önemli. Bugün Almanya’da nefret olduğu önergesini kabul etmiyorum. 1990 larda Almanya’da birleşme sonucu spesipik bir durum vardı. Geldiğim bu noktada Almanya’da göçün olması gerektirdiği tartışması yapılıyor. Kendi ülkelerinde tehditlerden kaçanlara Almanya’ya kucak açıyor.

Terör saldırılarında ama eğer gibi kelimeler kullanılmamalı

Charlie Hebdo saldırısını öğrendikten sonra şok oldum, bu saldırıların ama eğer gibi şeyler olmadan kınanmalı. Yıllardır ülkelerimiz terör tehdidi altında. Cherla Ebda saldırısı kötü bir sürpriz oldu. Ülkelerimiz teröre karşı ortak hareket etmeli ve iş birliğini artırılmalı.

Siyasi gündemde terörün yer alacağı aşikar ama bu olumsuz bir şey değil. Toplumumuzda bu konuların tartışılması ve ortak bir sonuca ulaşmak için gerekli reformlar yapmalıyız.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç