Terör Nasıl Sona Erdirilebilir?


osman pamukoğluHEPAR Genel Başkanı Emekli Tümgeneral Osman Pamukoğlu çözüm sürecini ve terör olaylarının bitirilmemesini değerlendirdi.

2011 – 2014 yılında çözüm süreci ortaya çıktı. O yıllarda güvenlik kuvvetleri ve mülki idare o bölgelerde kılını bile kıpırdatmadı. 6 ay süren 6 ilçenin temizlenmesinde zırhlı araçlar, tanklar kullanıldı.

6 ilçede yapılanlar meskun mahal savaşıydı ve çok şehit verdik, karşı taraftan da azalttık ancak bu tip mücadelelerde onun sayısı benden azdır diye düşünmek kadar yanlış bir şey olamaz, bu işi bilmemektir. Şeyh Şamil’in 7 bin savaşçısı vardır, rus ordularına 25 yıl kafkas dağlarında kök söktürdü. Ruslarda silah, askeri eğitim, en iyi generaller vardı ama hiçbir fayda sağlayamadılar. Ta ki bu düzen ile bu işin gitmeyeceğini anlayan bir teğmen, yüzbaşı, general çıkıncaya kadar. Çar’da bunları dinledikten sonra savaş örgütlenmesini ve taktiğin değiştirdiler.

İlgili>>  Teröre Hayır, Kardeşliğe Evet

Onların sayısı az bizim sayımız fazla diyerek bakış açısı yanlış. Onların sayısı çok olsa zaten nizami kuvvetler ile çıkarlar. Az oldukları için pusu taktiğini kullanıyorlar. Onlardan bu kadar öldü, bizden bu kadar öldü deniliyor bu çok yanlıştır. Burası benim ülkem şehit olanlar ise Türkiye Cumhuriyetinin insanıdır. Askeri stratejik ve taktikler ile ilgili tam bir bilgi, doğru ve sağlam bilgilere yöntemlere sahip olmadığımız sürece kendi kendimizi hiçbir işe yaramayan sözler ile meşgul ediyoruz.

Terörist ile mücadele ayrı, terör ile mücadele ayrı deniliyor, bu ne demek? Bir bütün halinde size karşı silahlı kalkışmada bulunan bir örgüt (PKK) var ve yöneticileri de 30 yıldır aynı kişiler.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç