Terör Eylemleriyle Sosyal Hareketliliğin Azaltılması Hedefleniyor


Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Terör olaylarının toplum psikolojisine etkilerini değerlendirdi.

Son yıllarda terör olayları sıkça yaşanmaya başladı. Bu ister istemez geçici değilmiş, güvende değiliz gibi duygu oluşturdu. İnsanın temel varoluş duygusu güven duygusudur. Temel güven duygusu olmazsa kişi sokağa çıkamaz, alışveriş yapamaz, gelecek ile ilgili kaygı orta çıkar. İnsanların duyguları değişkendir, güven duygusu çöktüğü zaman kişi kendini yalnız ve tehlikede hisseder. Zaten teröristlerin yapmak istediği de bu.

İnsanlarda alışveriş merkezlerine, kapalı yerlere gitmek ile ilgili özgürlükler kısıtlandı. Özgürlüklerin kısıtlandığı durumda bekle gör şeklinde hareket edilmektedir ve ciddi bir tedirginlik oluşmaktadır, bu doğal bir duygudur. Terörün amacı korku duygusunu uyandırarak sosyal hareketliliği yavaşlatmak. Dolayısıyla sosyal hareketlilik zayıfladığı zaman ekonomik harekette yavaşlayacaktır ve ülkeyi zor durumda bırakacaktır.

İlgili>>  Terör Eylemleri Toplumun Ruh Sağlığını Nasıl Etkiliyor?

Her hafta terör eylemleri olursa önemli, çok sık terör eylemleri olmazsa normale döneriz. Bu nedenle bu olayların tekrar olmaması ile ilgili önceye göre daha çok tedbir alınması gerekir. Güvenlik bürokrasisinin yoğun mesai harcaması gerekiyor.

Kara probaganda da kaynak belirsizdir. Yalan, fitne gibi şeyler ile Türkiye’nin güvende olmadığı ile ilgili kara probandaya karşı, kaynağa belli beyaz probagandanın defalarca yapılması gerekiyor. Algı bozukluğunu düzeltmek ve toplumda oluşturmak için psikolojik hareket birimleri oluşması çok önemli. Bununla ilgili normale dönmek için yapılması gereken neler var bunların konuşması gerekir. Bunun için iyi niyetli dost insanlara ihtiyaç var.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç