Terör Eylemleri Toplumun Ruh Sağlığını Nasıl Etkiliyor?


 

Terör yapanlar insanlar arasında olumsuzda olsa konuşulmasını sağlar ve karşıt tepkiler sonucunda da kaos ve istikrarsızlık ortaya çıkar bu durumda istikrarsızlıktan faydalanırlar.

İnsanlarda öfke, üzüntü oluşturuldu, bunun sonucunda da çeşitli karşıt tepkiler ile toplumda düzensizlik kriz ve kaos ortamı oluşturulmasına çalışılıyor. Kara probaganda örnekleri oluşturuyorlar, kara probaganda ise yanlış kaynak göstermek vardır ve toplumu yanlış yönlendirmek isterler.

Yüzyıllardır beraber yaşamaya alışmış aynı kaptan yemek yemiş kimselerin terörü yapması beklenemez, 2012 yılında yapılan bir çalışmaya göre; Güneydoğu kökenli kişilere soruluyor Türk bayrağı beni temsil ediyor mu? etmiyor mu? sorusuna kürt kökenliler yüzde 94 Türk bayrağı beni temsil ediyor cevabını vermiştir. Türkler ile ortak gelecek istiyorum? sorusuna yüzde 90 evet cevabını vermiş. Türkler ile aynı mahalle de oturmam diyenlerin oranı ise yüzde 0.6 olmuştur. Böyle bir durumda insanların hepsini PKK’nın safında görmek son derece sağlıksız bir tepki olmaktadır.

İlgili>>  Türkiye'nin Ruh Hali

Ümitsizliğe kapılmamak gerekir

Türkiye’de yeni bir şeyler yapılıyor bunlara sahip çıkmamız gerekiyor. Siyaset bir şekilde çözüm üretecektir. Ümitsizliğe paniğe kapılmamalı yoksa probagandanın oyununa gelmiş oluruz.

Bir köyde kavga ediyorsunuz, o köye dışarıdan bir saldırı olursa o köyle o an kavgayı unutur ve dışarıdan gelen düşmana karşı bir tavır alır. Türkiye’ye dışarıdan gelen olaylara karşı siyasi partilerin birleşmesi bekleniyor. Partilerin biz bir aileyiz demesi beklenmektedir, partilerin bu ülkeyi böldürmeyiz demesi ve kucaklayıcı bir anlayışa ihtiyaç vardır. Partiler aralarındaki sorunları bir kenara bırakıp ortak konuları bir araya getirip bu problemleri çözdükten sonra yine tartışmaya devam etmelidirler. Bu sorunlar için bir masanın etrafında oturması gerekir ve Türkiye’de siyasetçilerin aynı masada sulh içerisinde toplanması gerekmektedir. Eğer birlik olamazsak Türkiye baharı yapmak isteyenlerin ekmeğine yağ sürmüş oluruz.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç