Tercih Yaparken Puan mı Başarı Sırası mı Önemli?


 

Her yıl sınava giren öğrencilerin sınavda testlerde gösterdikleri başarılı olarak puanlama sistemi değişiyor. Aynı sayıda doğru ve yanlış iki farklı yılda farklı puanlar ortaya çıkıyor. Puanlama yapmanın amacı öğrencilerin sıralanmasıdır. Başarı sırası denilen sıra en yüksek puandan en düşük sıraya göre yapılır ve asli derecede önemlidir. Öğrenciler daha çok puan değil başarı sırası daha önemlidir.

Tercih kılavuzunda her yıl taban puan ve başarı sıraları yayınlandığı için hepimizin gözü gösterge olarak bunlara gidiyor. Kıyaslama yaparken bir önceki yılın başarı sıralarını kullanmak taban puanlarını kullanmaktan daha kolaydır.

Çünkü ÖSYM’nin test ağırlıkları ve dolayısıyla puanları her yıl çeşitli sebeplerle değişiklik gösterir. Yani bir önceki yıl 5000. sıradaki aday 430 puan almışsa bu yılın 5000. sırasındaki aday 420 veya 440 puan almış olabilir. Ama önündeki aday sayısı aynıdır bu yüzden tercihler sabit kaldığı sürece aynı yeri kazanma şansı da aynıdır.

İlgili>>  Üniversiteye Yerleşip Gitmezsek Puan Düşer Mi?

Bir başka şekilde anlatalım. Diyelim ki sınava girdiğin yıl 430 puan aldın ve istediğin programın bir yıl önceki taban puanı 430’larda, yani puana bakarsan girme şansın var. Ama bir önceki yıl 430 puana denk gelen başarı sırası 5000 iken bu yıl senin sıralaman 5500 civarı diyelim. Puana göre bakarsan girme şansın aynı ama sıralamaya göre bakarsan senin önünde 500 kişi daha var.

Unutma ki taban puan da başarı sırası da BİR YIL ÖNCEYİ gösterir. Sen ise bu yıl tercih yapıyorsun.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç