Temizlik Takıntısı Nedir? Belirtileri Nelerdir?


Cengiz DemirsoyUzman Psikolog Cengiz Demirsoy, temizlik takıntısı ve neden bu takıntının insanın hayatını zorlaştırdığı hakkında bilgiler verdi.

Takıntı ne demek?

Takıntıların hayatımızı ne kadar böldüğü çok önemli. Takıntı dediğimiz sorun bizlere kaygı bozukluklarının bir alt kümesidir, fobiler, panik atak gibi hastalıkların bir parçası, gündelik hayatta temizlik takıntısı aşırı boyutlarda olur. Takıntının tarifi şudur; düşünce duygu olay sürekli aklına gelir kişinin yani onun iradesi dışında unutmaya çalışsa da sürekli aklına gelir onu rahatsız eder ve sürekli ona çözümler bulmaya çalışır ve bu sorunlar kişinin bir parçası haline gelir.

Genetik faktörler ve ailenin tutumu hastalığı tetiklemede etkili

Bize takıntı sorunu ile gelenlerde genelde ailelerde daha önceden görüyoruz. Anne babada olmasa bile babaannede yada dedesinde oluyor kişinin. Hastanın dedesi kimse ile el sıkışmazmış örneğin. Dolayısıyla böyle bir çevre etkilenmesi görüyoruz.

Bazı hastalarımız 25 yaşındaki çocuğunu getirdiğinde 2 yaşında iken pantolonunu giydirirken bu olmadı diye ağlarmış. Bu da bize genetik kalıtımı da düşündürüyor. İkizlerde yapılan çalışmalarda da önemli bir benzerlik gözüküyor. Gelişimde hem bir genetik yatkınlık hem de ailenin yetiştirmesi var. Ailenin katı tutumları temizlik takıntısını tetikliyor.

Çok titizler dikkat

Çok titiz oluyor kişi ama takıntı değil henüz ama bir olay olabiliyor hayatında belli bir olaydan sonra ondan sonra şelale gibi takıntıya dönüşebiliyor. Bunlara da tetikleyen olaylar diyoruz. Bir kişi eşi ile ayrıldı ise bu tetikleyebiliyor.

İlgili>>  Takıntılardan Kurtulmak İçin Ne Yapmalı?

O ana kadar ben zaten titizdim diyor. Sen biraz titizsin derlerdi ama işime gider gelirdim gelirdim kendimi idare ederdim diyor ama ondan sonra olay koptu işime gidemiyorum artık diyen var.

Hayatınıza engel oluyorsa sorundur

İşe geç kalma pahasına yatağa düzeltmek zorunda hissediyorsanız bu bir takıntıdır. Düzenlilik sorun değil ama başka önemli bir işin önüne geçmemesi lazım. Hayata ne kadar engel olduğu çok önemlidir.

Yatağınıza birisi gelip oturduğunda içinizi bir huzursuzluk kaplıyorsa, bir çocuk geldi diye huzursuz oluyor ve misafirim ile huzursuzluk yaşıyorsanız hayatınızda esnek olamıyorsanız o zaman sorun çıkıyor.

Duygusal boşluklar takıntıyı tetikliyor

Önceden çok titizlik, çok düzenlilik görüyoruz. Zaten çocukluğumdan beri böyleydim diyenler oluyor. Bir de eşinden boşanma, çocuğunun başına gelmesi gibi tetikleyici faktörler tetikliyor.

Aile tutumları da etki oluyor. Neden strese yatkın oluyorlar? hayatı siyah beyaz görmeye çok yatkın oluyorlar. İşsiz kalmak ya da evde sorun yaşamak tetikliyor. Her şey düzgün olması lazımdır onlar için geçişi olan süreçler iç huzursuzluğu yaşandığı için temizlik takıntısı tetikleniyor.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç