Teknolojiye Yön Vermiş Önemli Yazılımcılar


Teknoloji çağının günümüzde çok ciddi boyutlara ulaşmasının en büyük sebeplerinden bir tanesi yazılım dillerinin sürekli ilerliyor ve gelişiyor olması. İşte yazılım tarihinin efsaneleri.

Dennis Ritchie

Dennis Ritchie

Dennis Ritchie, Amerikalı bir bilgisayar bilimcisi. Günümüzde bir çok yazılım dilini oluşturan C dilinin yaratıcısı. C dili günümüzde farklı isimler ile gelişmiş olsa da zamanın en büyük adamlarından biri olmayı başarmıştır. Ayrıcı Denniz Lünix işletim sistemini oluşturan geliştiricilerden bir tanesi. 12 Ekim 2011’de hayata gözlerini yumdu. Ama dünyaya yeni bir yazılı dili kazandırmayı başardı.

Linus Torvalds

Linus Torvalds

En basit örneği ile cebinizdeki telefonlardan tutun da uydu alıcısı hatta modeminizde bile bulunan linüx çekirdeğini yaratan ve gelişmesinde ciddi derecede rol sahibi olan amerikan yazılım mühendisi. Lünix çekirdeğinin yaygın kullanılmasına yol açıp bilgisayarlar için açık kaynak sistemini oluşturduğu için 2012 yılında Fillandiya teknoloji akademisi tarafından milenyum teknoloji ödülüne layık görülmüştür.

 

Bjarne Stroustroup

Bjarne Stroustroup

Kendisi Danimarkalı Bilgisayar bilimcisi. Bizler onu günümüzde sıkça kullanılan C plus plus yazılım dilinin babası olarak tanıyoruz. C ++ yazılım dili oyun motorlarında karşımıza sıkça çıkmasından dolayı oldukça iyi tanıyoruz. Günümüzde hala güncelliğini yitirmemiş olan yazılım dillerinden bir tanesidir. Bjarne şu an Texsas üniversitesinde bilgisayar yazılımı mühendisliğinde profosör olarak çalışmaktadır.

Tim Berners-Lee

Tim Berners-Lee

Tim Berners-Lee namı diğer internetin babası. www’yu yaratan ingiliz bilgisayar bilimcisi. Ayrıca kendisi 1989 yılında cern labaratuvarında html işaretleme dilini de geliştirmiştir. Videoların izlenmesi Tim’in sayesindedir.Bilgiye saniyeler içerisinde ulaşmamız tamamıyla onun eseri. Tim şu anda bilgisayar bilimleri profosörü olarak çalışmakta.

İlgili>>  Dünyanın En Zengin İnsanları - 2017

Ken Thompson

can thomson

Can Thomson, Dennis Ritchie ile birlikte linüx işletim sisteminin yaratıcılıklarından sayılmaktadır. Kendisi C programa dilinin öncüsü olarak kabul edilen bir programalma dilini geliştirmiştir. Kısacası C programının temelinin yaratıcısıdır. Ayrıca internet alemindeki sitelerin tüm dil karakterlerinde hizmet verebilmesine olanak sağlayan utf-8 karakter sınırlamasını da yapmıştır. Thomson ve Ritchie birlikte 1983 yılında işletim sistemleri teorisini geliştirmeleri ve özel olarak linux işletim sistemini tasarlamaları nedeniyle Turig ödülü aldılar.

Donald Knuth

Donald Knuth

Knuth, algoritma analizinin en büyük geliştiricisidir. Bir çok matematik tekniği geliştirerek çok daha sistematik hale getirmiştir. Ayrıca Knuth yazı karakterlerini dizme ve tertipleme işlevini yapan bir bilgisayar sistemi olan en:tex’in mimarıdır.

Bill Gates

bill gates

Bill Gates, kodlamış olduğu bir işletim sistemi sayesinde dünyanın en zengin insanı olmuş ve hala da o listede zirvede bulunan yazılımcılardan. Gates, dünya da en çok kullanılan hatta bazı insanların gün içerisinde ailesinden fazla gördüğü şeyi yaratan insan. Microfost’un kurucu ve Windows’un baş mimarı. Bill Gates büyük bir yazılımcı olduğu kadar çok iyi bir yazılımcı da, kendisi olmayan bir işletim sistemini IBM’e satmıştır.

Guido van Rossum

Guido van Rossum

Guido van Rossum, Hollandalı bir bilgisayar programcısıdır. Python programlama dilinin yazarıdır. Şu anda Dropbox’da çalışmaktadır. Programlamaya yeni başlayanların en çok tercih ettiği dillerden birisi python’dur. Bir çok kişiye kolay yapısı ile programlamayı sevdirmeyi başarmıştır. Google 7 yıl süre ile çalıştı ve çalışırken pyton yazılım dilini yarattı.

 

Kaynak: http://www.dijitaller.com/

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç