TAVUK ETİ GÜVENİLİR Mİ?


mehmet akarAnkara üniversitesi veteriner fakültesi öğretim üyesi Prf. Dr. Mehmet Akan tavuk etinin üretim aşamaları hakkında bilgiler verdi.

 

Tavukların üretim süreci

Tavuk kesilirken denetim yapılıyor, üretim devam ediyor. Tavukları biz marketten alıyoruz, üretimde neler olduğunu merak ediyoruz.

Damızlık hayvanlar sağlıklı olmalıdır. Kuluçkahanelerde sağlık parametreler vardır. Hem damızlık hemde kuluçkahane bakanlığımız tarafından kontrol yapılır. Daha sonra civcivler çıkar, civcivler çıktıktan sonra mikrobiyoloji kontrolü tarafından kontrol edilir ve kümeslere dağıtılırlar. Bu süreçten sonra civcivler sağlıklı yemlerle beslenilir. Civcivler iyi şartlarda yemleri yiyerek büyürler. En sonda ise kesim haneye sevk edilerek kesimi yapılır. Kesimhanelerin asgari koşulları lazım, yer seçiminden diğer her şey standarda bağlıdır.

Tavuk üretiminde hormon kullanılmıyor

Canlı hayvanların üretimi sürecinde doğruları yapılmazsa başarıya ulaşılmaz, tesislerin alt yapısında ciddi kontroller var. İnsan gıdasına sunduğunuz ürünün kalite standardı vardır, alt yapınız bunlara uygun değilse üretim sağlayamazsınız. Teknoloji olarak modern ekipmanlar kullanılır, bununla ilgili bizim vatandaşlarımız duyarlıdır.

Dünyanın hiç bir yerinde tavuk üretiminde hormon kullanılmıyor, yem fabrikalarına baktığımızda hormon kullanımı yok. Dünyanın hiç bir yerinde kanatlı hayvan üretimi için hormon tesisi yoktur, bu yanlış bir bilgidir.

Neye organik tavuk diyoruz

Organik terimi insanların tüketimini artırmak için söylenen bir söz. Organik için bakım standartları vardır, organik tavuk diyebilmek için standartları sağlayıp tüketime sunmanız gerekli. Organik tavuğun varlığını ve standartlarını bilmemiz gerekli, bunların dışındaki tavuklar organik değildir.

Diğer tavuklara ise normal yem verilir ve kesilir, hiç bir kimyasal işleme tabi tutulmazlar, bunlar tamamen doğal tavuktur.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç