Tavi Yöntemi Nedir?


 

 

Tavi işlemi daralmış aort kapağın ameliyatsız tedavi yöntemidir. Stent üzerine yerleştirilmiş bio protez yani biyolojik bir kapağın daralmış aort kapağın üzerine yerleştirilmesi ile gerçekleştirilen bir işlemdir.

Aort kapağı darlığı nedir?

Aort kapağı darlığı özellikle yaşlı hastalarda 75 yaşından sonra sıklıkla görülen aort kapağının kireçlenmesi ve dejenarasyonu ile birbirine yapışması dolayısıyla da vücudun ana arteri olan aorta yeterli kan akışını sağlamaya yarayan kapağın daralması ve o kan akışının azalması ile ortaya çıkan bir hastalıktır.

Aort kapak darlığının tanısı nasıl konur

Aort kapak darlığının tanısı ekk kardiyografi ile konulabilmektedir. Aort kapağın daralıp daralmadığı ve bu darlığın ciddiyeti matematiksel olarak ölçülebilir. Hafif orta ve ileri düzey olarak adlandırılır. Aort kapak darlığı ileri düzeyde ise mutlaka tedavi gerekiyor.

Aort kapak darlığı nasıl tedavi edilir

Aort kapak darlığının esas tedavisi ameliyattır. Cerrahi yöntemler ile göğüs kafesi açılarak hastalanmış olan aort kapak çıkartılır yerine yenisi takılır. Bu kapak bir biyolojik kapak olabilir veya bir metal kapak olabilir.

Aort kapak darlığı yaşlı hastalarda görüldüğü için ameliyata uygun olmuyorlar. Yaşlı hastaların genel anestezi ile uyutulması göğüs kafeslerinin açılması risk teşkil edebiliyor. Bazen de hasta ameliyatı red ediyor. Bazen de cerrahi ekip ameliyatı yapmak istemiyor. Yapılan istatistiklere göre aort kapak ameliyatı yapmak isteyen hastaların üçte biri yüksek riskten dolayı ameliyat olamıyorlar.

Aort darlığı ameliyat edilmezse ne olur?

Aort kapağı ameliyat edilmezse en büyük risk hastanın kaybedilmesidir. Aort darlığında karşılaşılan en büyük problem ani kalp ölümleridir. Aort kapağının ameliyatı riskli olan hastalarda en iyi alternatif tavi denilen ameliyatsız yöntemdir. Ameliyatsız yöntem ile aort kapaklı yeni nesil kapaklar ile tedavi edilmektedir.

 

Comments 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. epilepsi*emes hastalığında herbalist kadir bey bayburtta,büyük fayda sağladı,çok tşk

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç