tasavvuf nedir?


tasavvuf

Cemal Nur SargutMusatavvıf yazar Cemal Nur Sargut Tasavvufu, duanın nasıl ve ne zaman yapılırsa daha değerli olacağını ve günümüzdeki terör olaylarını değerlendirdi.

Tasavvuf nedir

Peygamber yaşadığı sürece Onun yaşamının bir ilim olması, yaşamanın hatırlatılması gerekmiyordu çünkü o zaten ayaktaydı. İslam daha çok yere yayıldıktan sonra ahlaki değerlerde düşmeye başladı o zaman Onun yaşam biçimini ve İslam dinin değerlerini, iç manalarını anlamak için bir ilim gerekti buna Tasavvuf deniyor. Tasavvuf İslamdan ayrı bir şey değildir.

Tasavvufun tam zirveye ulaşması ancak İslam ile olur. İslamda Tevhid anlayışı vardır, yaratılanı hoş görmektir. Onun için Tasavvuf kırılmamak ve kırmamaktır.

Son zamanlarda İslam ile anılan terör olayları

Peygamber efendimiz ve Kuran-ı Kerim ikizdirler, aynı manayı anlatmışlardır, aslında sadece korunmak için savaşa izin verilmiştir Kuran’da. İslamın tasavvufuna girerseniz biz şuraya bile vuramayız şu ayete dayanır: “Her şey beni zikreder” bunların içindeki atomlar Allah Allah diye zikrederken, maddeye bile vuramazken kula, hayavana nasıl kötü muamele edebilirim, İslam idraki budur. Terör ile İslam kesinlikle bağdaşamaz.

İçimizdeki cehennemi dışarı vurmak için biz kendimize bir kılıf hazırlarız, ya izm deriz bu benim idealimin arkasına sığınırız.

Kuran-ı Kerim’e göre negatif pozitiften daha çoktur

İnsanlar hep aynı Kuran-ı Kerim’e göre negatif pozitiften daha çoktur. Bu bütünlüğün içerisinde kendimizin içerisinde pozitife dönüşmek gerekli, pozitiflik dışarıdan gelmez, bu içeriden gelecektir. Mesela trafik kimisi arabanın içinde sinirlenirken, kimiside arabanın içinde sohbet dinliyorum diye trafiğe şükrediyor.

Duanın doğrusu var mıdır?

Dua, kulun aczini bilmesi Allah’ın o kuluna doğru tenezül etmesidir. Dua etme isteğini verende Allah’tır. Veren o kabul eden O. Ben biliyorum ki Onun benim hakkımdaki düşüncesi benim istediğimden daha hayırlı, o halde duanın en güzel yanı; hakkımda hayırlı olana bana nasip et Allah’ım diyebilmektir. Bunun bir şekli yok burada önemli olan sizin samimiyetiniz. İbadetin içinde olan tek doğru şey ihlastır. Bana soruyorlar namaz kutsal mıdır? başlayan ve biten bir şey kutsal olmaz ama namazı kutsal yapan kulun özelliğidir. Öyle bir Allah der ki işte o zaman namaz kul tarafından kutsal olur.

Dua etmek için doğru zaman

Hz Mevlana’ya diyorlar ki, Şems sana ne öğretti sen zaten her şeyi biliyordun. Mevlana diyor ki: Şems gelmeden bir tabak ile doyuyardım, şimdi dünyada bir tane aç varsa ben doymuyorum diyor. Başkalarını düşünme kabiliyeti, kendinden önce düşünmek tam bir Peygamber ahlakıdır. Dua her zaman edilebilir. Bir de Allah’ın söylediği saatler vardır. Bunlardan bir tanesi sabah namazıdır, gecenin son üçte birinde Allah o gönle gelir ve ne istiyorsun kulum der.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in