Tarihi Ev Satın Alacaklar Nelere Dikkat Etmeli?


 

Tarihi evler özel bir statüye sahiptir, tarihi evler koruma kurulu yani anıtlar yüksek kurulu dediğimiz bir merciden izin alınması gereken yapılardır. Rütin bir ruhsat alma ya da tadilat yapmaya benzemez eski evlerin durumu.

Tarihi evleri tadilat yapmak çok ciddi prosedür gerektirir, izin prosedürü sürecinde ve inşaat sırasında tamamen eski yapıya ve projeye uygun yapmanız hatta bazı fedakarlıklarda bulunmanız gerekiyor. Eski evleri korumak için günün koşullarına göre eski evleri yapmak çok zordur.

Tarihi ev alacaklar nereden izin almalı

Tarihi ev alacakların belediyen ve tapudan gerekli araştırma yaptıktan sonra en son anıtlar yüksek kurumundan izin alarak ev alması gerekir. Kurulacak bahçenin büyüklüğü bu bahçede başka bir yapı yapılıp yapılamayacağı, binanın etrafının hangi bölümlerinin kullanacağı nasıl tadilat yapılacağı önemlidir.

Tarihi ev yapılırken bir restorasyon çalışması yapılıyorsa bir takım örnekler alınarak laboratuvara götürülerek analiz yapılması gerekir normal evden daha çok maliyeti vardır, bunlar göz önüne alınarak bu yapıların yapılması gerekir. Kaynak: Ankara nakliyat

 

Diğer yazı: Ankara evden eve nakliyatta nelere dikkat edilmeli

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç