Tarihi Değiştiren Hatalar


 

İnsanlık tarihini değiştiren hatalar. Kimine göre hata kimine göre aptallık işte onlar.

 

Almanların Bolşeviklerle dansı

bolsevikler

En büyük siyasi hatalardan bir tanesini Almanya yapmıştır. Çarlık Rusya’yı Sovyetler Birliğine çevirmiştir. Sonrada Sovyetler Birliğine savaş ilan etmiş ve yenilmiştir. Almanya 1. Dünya savaşında hem Rusya ile hem İtalya ile savaşırken o sırada sürgünde olan bir adam Lenin. İsviçre’de sığınmacı olan Lenin Rusya’ya Almanya’nın desteği ile meşhur mühürlü tren ile geçer. Ve ardından iktidar gelmek için yine Almanya’dan destek alır. Lenin Bolşeviklerle beraber Sovyet Sosyalist Birliğini kurar. Daha sonra Almanya’yı dize getiren Hitler yönetimi devralıyor ve Almanya bundan çok pişman oluyor.

 

 

Kristof Kolomb’un yanlış hesabı

Ve bir adam dünyanın çevresini yanlış hesaplıyor. Kristof Kolomb’ın bu yanlış hesabı Avrupa’dan batıya giderek Hindistana varabileceği hissiyatını yaratıyor. Yanlış harita ile o zamanlar Hindistan’a gitmek imkansız. Gemiler okyanusu geçecek kadar güçlü değil. İspanyol Krallar Hindistan’ı isterken Kristof Kolomb orayı hemen alınacağını zannediyor. 3 küçük gemi ile Kristof Kolomb 70 gün boyunca bilinmedik sularda giderken yeni bir kıtaya ayak basıyor. Kristof Kolomb hala Hindistan’a geldik zannediyor, bilmiyor ki Amerika’ya ayak basmış. O zamanlar denizin bitip geminin aşağı düşebileceğini inanıyor. Kristof Kolomb hiç bir zaman yeni bir kıta bulduğunu bilmiyor, oranın Asya olduğunu zannediyor. Ne yazık ki kıtaya Kristof Kolomb adı verilmiyor. Amerika’nın olduğunu ilk söyleyen Amerıco Vespucı adı veriliyor. Kristof Kolomb’un bu hatası koca kıtaya isminin verilmesini engelliyor. Kristof Kolomb dünyanın bu kadar büyük olduğunu bilseydi o yola çıkmazdı ve Amerika keşfedilemezdi. Çünkü Kristof Kolomb’un hesabına göre sözde Hindistan’a gitmek bir ay sürecek bir yolculuktu.

İlgili>>  Tarihe Geçmiş En Başarılı 10 Komutan

 

 

Kediyi şeytan ilan etmek 75 milyon insanı öldürdü

Gregory

Orta çağda kedilerin şeytan olduğuna inanan Papa vardı. Kedilerin şeytan görülmesi 75 milyonun ölmesine neden oldu. Papa 9. Gregory bir ferman yayınlaldı; Kediler şeytandır. Eğer bir insanın kedisi varsa derhal kedisiyle birlikte yakılmalıdır. O yüzden herkes gördüğü kedileri öldürdü. Bir kaç Aristokrat hariç Avrupa’da neredeyse hiç kedi kalmadı. Ama doğa kendi intikamını alacaktı. Kırım’dan yola çıkan gemi ambarında bir kaç fare ile İtalya’ya geldi. Farelerde veba vardı. Veba Avrupa’da hızla yayıldı çünkü o fareleri öldürecek hiç kedi kalmadı. Avrupa’da her 3 insan biri bu aptallık yüzünden öldü. Kedi düşmanlığının bedeli yollardan ölüm toplayacak duruma getirdi. Papa 9. Gregory hep bu aptallık ile anıldı.

 

Neron’a para lazım

neron

Neron Roma yanınca onu yeniden inşa etmeye karar verdi. Neron’a para lazımdı, o zamanın en değerli parası Roma Dinarı. Neron bir şeyi keşfetti, neden bu dinarda çok gümüş var dedi. Sonra gümüşü paradan azalttı da azalttı. İşte devalüasyonu keşfeden adam Neron. devalüasyonu keşfetti ama sonu öyle iyi olmadı çünkü para giderek değer kaybetti. O zaman paralar içindeki altın ya da gümüş değerine göre değer kazanırdı. Sonunda öyle hale geldi ki dinarın değeri 2. Claudıus döneminde Yüzde 1’e kadar düştü. O yüzden Roma askerleri daha çok para talep ettiler. Daha çok para talep edince daha değersiz para basıldı. Daha değersiz para basılınca hayat pahalandı. Hayat pahalanınca askerler daha çok para istedi. Sonunda Roma’nın vasıfsız askerlerden başka kimseye verecek parası kalmadı ve Roma İmparatorluğu çöküş yolunda hızla ilerledi ve son geldi. İnsanlık bundan ders çıkarmadı bu gün çok ülke tarafından hala geçerli bir yöntem.

 

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç