Tansiyonun yükselmesi durumunda ne yapılmalı?


 

Tansiyon yükselmesi durumunda hastanın sakin bir ortama alınması önemlidir. Psikolojik gerilimler tansiyonun yükselmesine yol açıyor olabilir. Dolayısıyla hastanın sakinleştirilmesi gereklidir. Altta psikolojik stres yatıyorsa tansiyonun normale düşmesini bekleyebiliriz.

Buna rağmen tansiyonu düzelmiyorsa, altta hipertansiyon hastalığı var ise o zaman ilaç tedavisine geçilmesi gerekir. En sık uygulanan ve basit tedavi yöntemi dil altı denilen bir tansiyon ilacının dil altı verilmesidir. Veya daha ideali çiğnetilmesi şeklindedir. Bu da tansiyonun düşmesi için son derece etkili bir yöntemdir.

İlgili>>  Tansiyon neden yükselir?

Dil altı olarak verdiğimiz ilacın tekrar edilmesi söz konusudur. Sadece bir tablet çiğnemek yeterli olmayabilir. 24 saate kadar 5 tablet çiğnenmelidir.

Sakin bir ortama alınmış olmasına rağmen ve çiğneme tablete denemeleri de yapılmış olmasına rağmen tansiyon kontrol altına alınamıyorsa veya hastanın genel durumu kötü ise şuuru iyi değilse felç tarzı, kalp krizi gibi bir tablo var ise o zaman tedavi hastanede yapılmalıdır.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç