Tam Olarak Açıklanamayan 5 Gizemli Keşif


Tam olarak açıklanamamış gördükçe hayrete düşeceğiniz 5 keşif

Moa kuşları
moa kuşları

Yeni Zellanda ormanlarında 7 milyon yıl yaşadıktan sonra soyu tükenen moa’lar uçamayan bir kuş türüdür. Bu türü diğerlerinden ayıran ise devasa boyutlara ulaşabilmeleridir. Bazılarının boyları 3 mt iken bazıları da hindi kadar olabilmektedir. Soyu tükenmiş olan bu kuş türünün neden yok olduğu bilinmemektedir.

Bitmemiş dikilitaş
taş

M.Ö 1500’lü yıllarda Anti Mısır yakınlarında yapımına başlanmış dikili taş meydana gelen çatlaklar yüzünden tamamlanamamış. Granit taştan yapılan anıtlar tamamlansaydı 42 mt uzunluğu 1200 kg ağırlığı ile döneminin en büyük taşı olacaktır. Dünyanın en büyük taş bloğunun yarım kalması antik Mısırda ki teknolojiyi anlamamız için aydınlatıcı bir bilgi olarakta düşünülebilir.

Longyou mağaraları

rrrr4
1992 yılında Çin’in Zeyyang Eyaletine bağlı Longu ilçesinde tarları ile uğraşan köylüler minik bir gölden su çekmeye karar vermiş. Köylüler tarlalarını bu bölgeden günlerce suladıktan sonra 4. günün sonun sular çekildiği için suyun dibinde taştan basamaklar görürler ve çok şaşırırlar. Diğer göllerin sularını da çeken köylüler, 24 mağaradan oluşan bir mağara kompleksi keşfetmişler. Bilim adamları tarafından da büyük bir heyecan ile karşılaşılan bu mağaralarının ne amaç ile kim tarafından yapıldığı bilinmese de mağara içerisindeki şekillerin insan eli ile yapıldığı düşünülüyor.

Derinkuyu

dfdfdfdffd4

M.Ö. 3000 yılında inşa edildiği düşünülen derinkuyu. Nevşehir’de yer alan Kapadokya şehrinde 36 yeraltı şehrinden en büyüğüdür. Bu tünel ağının isminin derinkuyu olmasının sebebi ise yüzeyden kuyuların en dibine kadan inen bir kuyudan gelmektedir. Tünel ağı bu kuyunun etrafında örülmüş haldedir. Derinkuyuyu gezerken en çok dikkat edilen şey mükemmel bir havalandırma sistemidir. Belirli aralıklar ile taş tekelerler ile bölünmüş tünellerin en dibinde ise bir mezar odası var.

Bağdat pili
bağdat pili

1938 yılında doktor Wilhem, Irak sınırları içerisinde yer alan Bağdat’ta ilginç bir keşfe imza attı. Buldukları şey 2000 yıllık üstü bombeli toprak bir kap içerisinde altı kapalı bakır bir silindirin içerisine yerleştirilmiş antik bir pil. Bu bakır silindirin içerisine sirke gibi asidik bir çözelti atıldığında bu antik pil 1.5 – 2 vol arasında elektirik üretebilmektedir. Günümüzde pillerin 1700’lü yıllarda keşfedildiğini düşünüldüğünde oldukça şaşırtıcı bir keşif olduğu aşikar. İşin daha da ilginç yanı ise bu pilin neyi çalıştırdığı, eğer elektirik üretilebiliyor ise elektiriğin ne için kullanıldığı da büyük bir gizem. Bu ilginç keşif Bağdat müzesinde sergilenmektedir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç