Takıntılı ve Saplantılı Aşk Nedir?


Şiirlere şarkılara konu olan aşk aslında hepimizin hayatına en azından bir sefer uğramıştır. Aşk çoğu zaman aklımıza hafızamızda yer eden aşk denilen şey bazen insanın hayatını cehenneme çevirebilir mi? bazen kişi aşık olduğu için hem kendine hem de karşı tarafa duygusal ve psikolojik alanda zarar verir mi?

Belki kendinizde gözlemlediğiniz, belki yakınlarınızda gözlemlediğiniz bir durum olabilir takıntılı aşk. Normalde aşk ilişkilere mutluluk ve keyif vermesi gerekir. Ama takıntılı ve saplantılı aşka sahip kişi hem kendisi için bu durumu ilişkiyi aşkı, sıkıntılı ve kaygılı hale getirir, hem de karşı tarafı çekilmez duruma sokabilir. Takıntılı aşkta insan özellikle saplantılı olabilecek şekilde güven, güvensizlik, kontrol gibi durumları sıkıntılı şekilde yaşayabilir, bazı durumlarda ayrılık korkusu yaşayabilir.

İlgili>>  Mutlu Evliliğin Sırları

Partnerinizi sürekli arıyor musunuz?

telefon

Partnerler aynı şehirde bile olsalar, takıntılı düşünen kişi, acaba nerede, birisi ile mi görüştü? gibi durumlar devamlı zihnini meşgul edebilir. Bundan yola çıkarak aşık olduğu kişiyi sürekli arayabilir, neredesin diye sorabilir ve karşı tarafı ciddi bir biçimde rahatsız edebilir. Bazen de bazı kişilerde ise ayrıl korkusu vardır, ya terk edilirsem? beni bırak giderse? bu kaygıda olan kişiler takıntıya sebep olabiliyor. Böyle durumlar beni bırakmasın durumları sebebiyle devamlı arayabilir? sıklıkla rahatsız edebilir karşı tarafı.

Bazı durumlarda partnerinin farkında olaraktan ya da olmayaraktan onu kendisine sevgisini test etmek isteyebilirler. Bunun için bazı ortamlar oluşturabilirler. Bunu daha sonra koz olarak kullanmak isteyebilirler.Bu durumlara takıntılı ve saplantılı aşk diyoruz.

Comments 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç