T Hücresi Nedir?


T hücresi, bağışıklık sistemimizin en önemli askerlerinden bir tanesi, timör hücrelerine gidip onu yok eden bir asker. T hücreleri, lenfositlerin bir alt kümesini oluşturur ve bağışıklık yanıtında önemli bir yere sahiptir. ‘T’ kısaltması timüsden gelmektedir ki timüs bu hücrelerin son olgunlaşma evrelerinin geçtiği organdır.

T hücresi artık kanseri yok edebiliyor

Kanserle mücadele konusunda umut veren bir haber var, bu araştırmanın başarı oranı yüzde 94. Bilim dünyasını heyecanlandıran yöntem bağışıklık sisteminin en önemli silahı olan T hücrelerinin genetik yapısını değiştirme esasına dayanıyor. Bu şekilde hücre sadece kanserli dokuyu yok etmeye programlanıyor.

Bilim insanlarının umut verici olarak nitelendirdiği haber ABD’den geldi. T hücreleri üzerinde genetik değişiklik yapılarak kanserli hücreler yok edildi. T hücresi bağışıklık sistemimizin en önemli askerlerinden bir tanesi, timör hücrelerine gidip onu yok eden bir asker.

İlgili>>  Kanser Neden Artıyor?

T hücreleri vücudumuzdaki timörlerden bizi koruyordu ancak kanser hücrelerine karşı gelmiyordu. Bilim insanları T hücrelerini kanser ile savaşacak şekilde yeniden programladı. T hücreleri kanser hücrelerini yabancı gibi algılayıp saldırmıyorlardı ama bu araştırmada genetik yapıları değiştirildiği zaman kanser hücresini düşman gibi algılıyorlar ve ona saldırıyorlar.

Klinik deneyler kanser hastaları üzerinde yapıldı. T hücreleri kanseri tamamen yok etti, tedavinin başarı oranı ise yüzde 94. Elde edilen diğer tedavilere baktığımızda en yüksek başarı oranı bu yöntem olarak açıklandı.

 

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç