Syriza’nın zaferi ne anlama geliyor?


SYRIZA

Ömer ÖzkayaTv programına katılan araştırmacı yazar Ömer Özkaya Yunanistan’da iktidara gelen radikal sol parti syriza’nın yankılarını yorumladı.

 

Aslında AB diye bir birlik yok

Üretim ekonomisine geçilmediyse günün birinde Yunanistan gibi tepetaklak olur gidersiniz kural budur. Yunanistan hizmet ekonomisi ile çevrilmeye çalışıyordu. Büyük patron yani AB üretim ekonomisine sahip olmayan Yunanistan böyle bir durumun içine girdi.

AB sağlam bir ekonomisi yok. Aslında AB diye bir birlik yok. Almanya İngiltere Fransa gibi üretimi güçlü olan ülkeler, diğer taraftan ülkenin birliğin üyesi olduğunu zanneden üyeler var. AB diyor ki bana son mamül gönderme, ona vergi koyarım yani diyorki sen bana ham olarak ver işlenmiş verirsen vergi koyarım. Bu üç ülkeye mallar ham olarak gidiyor oradan daha çok para ile diğer AB üye ülkelerine satılıyor.

İlgili>>  Türkiye'de Solun Tarihi

Zihinlerden ideolojiyi çekmemiz gerekiyor

Türkiye’de ki solun syriza’ya sahip çıkması akıllı ve mantıklı değil. Hem bizim hem dünyanın olup bitenleri net bir şekilde anlayabilmesi için şunu netleştirmek lazım. Nasıl ki güneş ile dünyanını arasına ay girer güneş tutulmasına sebep olur biz karanlıkta kalırız. İdeolojilerde aynı bu şekilde, zihinlerden ideolojiyi çekmemiz gerekiyor. Türkiye olarak dünyadaki yerimizi bilmemiz lazım. Geleceği güçlü olan değil tarihin seyrini doğru değerlendiren güçlü olacaktır. Gelecek yüzyıl teknolojinin yarattığı ekol üzerine inşa edilecektir.

Türkiye’yi ayağa kaldırmak için dünyadaki yerimizi iyi bilmek. Olayları iyi değerlendirmek gereklidir. Lider olabilmek için daha donanımlı olacaksın bir de para dağıtacaksın yani dağıtmadan lider olamazsın.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç