Suriye Savaşı Kaç Yıl Daha Sürer


 

mete yararGüvenlik Uzmanı Mete Yarar Ortadoğu’da ki durumu ve Türkiye’nin Ortadoğu’daki stratejisini değerlendirdi.

 Ortadoğu’da hiç bir savaş 3 yıl sürmemiştir

Ortadoğu’da 3 ayda biten savaş var mı. Cumhurbaşkanı o zaman bu savaş 3 ay sürebilir dedi. Askeri uzman değil, birileri eline rapor getiriyor, Ortadoğu’da hiç bir savaş 3 ay sürmemiş, orada savaşlar hep uzun sürmüştür. Suriye’nin arkasın Rusya olduğu kesin, İran olduğu kesin, Lübnan Hizbullah olduğu kesin. Suriye’deki savaş yeni başladığında şöyle demiştim; O sırada İran, Şam’a asker göndermek için adam toplamıştı. Keşke bu savaş kısa olsaydı da insanlar kurtulsaydı.

Şimdi Türkiye şunu söyleme hakkına sahip mi, Suriye’deki savaştan Türkiye etkilenmiyor mu, tam tersine bütün etkileri biz yaşıyoruz. Oradaki savaşın mezhepsel ve iç savaşa girmesi ülkemizin bağlantılarını da etkileniyor. Suriye savaşı Türkiye’de fay hatlarını etkiliyor.

İlgili>>  Türkiye Musul Operasyonunda Neden Yok?

Bu savaş Esad’ın gitmesi olarak algılanmamalı

ödüllü karikatürler

Ortadoğu’da kendi inanç sistemini yok eden bir sistem var. Suriye savaşı dönemimizin kerbelası, Suriye artık bir mezhep savaşıdır. Bunu görmezsek, bunu doğru algılayamazsak yanılırız. Mezhepler ve dinler sınır ötesine geçecek durumdadır. Bu savaş Esad’ın gitmesi olarak algılanmamalı.

Etrafımız bir havuz ve biz ortada kalmış gibiyiz, nasıl bunda muvaffak olabiliriz. Benim korktuğum hep iç karışıklıklardır. Birimize paydaş olduğumuz ortak şeylerden vazgeçer oldu. Toplumları yıkan tek şey birbirimize sevmemektir. Bir birimize kızabiliriz, bu insanın ruhunda var ama birbirimizi sevmemek çok kötü bir şey.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç